Które języki obce przydadzą się w pracy najbardziej?
Kompetencje językowe należą do tych umiejętności, które w ofertach pracy oraz w CV zajmują szczególne miejsce. Aby czuć się swobodnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej w języku obcym, trzeba się go uczyć nawet kilka lat. Jest to jednak inwestycja, która zwraca się z nawiązką.
Często jestem pytana, czym można się wyróżnić na rynku pracy na tle innych kandydatów i jakie umiejętności pozwalają znacznie poszerzyć zakres ogłoszeń rekrutacyjnych, na które można aplikować. Może i Ty zastanawiasz się, jak to zrobić, aby więcej ofert pracy było dla Ciebie dostępnych i aby pracodawca spośród innych kandydatów do pracy wybrał właśnie Ciebie.
Przy okazji konferencji i szkoleń spotykam osoby prowadzące rekrutacje i słyszę, że ogromnym problemem jest znalezienie pracowników ze znajmością języków obcych. Ale jak to?! Jest tyle możliwości: setki szkół i form nauczania, internet, filmy, programy edukacyjne, kursy interaktywne, samouczki. Kiedyś trzeba było wypożyczać książki i kasety z instytutów językowych i bibliotek, a konwersacja z obcokrajowcem pozostawała w sferze marzeń. Dziś świat jest otwarty, można podróżować. Dlaczego zatem tak niewiele osób włada językami obcymi? Niestety nie znam odpowiedzi. Może Ty mi pomożesz?
1. Język angielski
Jak mawiał ś.p. profesor Aleksander Szulc, na którego wykłady miałam niebywałe szczęście uczęszczać na szacownym Uniwersytecie Jagiellońskim: „Język angielski nie jest językiem obcym, jest koniecznością życiową.” Jeśli zatem zastanawiasz się, od którego języka zacząć podnoszenie swoich kompetencji, to się nie zastanawiaj, tylko jak najszybciej naucz się angielskiego. To naprawdę jest konieczność życiowa.
Dobra znajomość angielskiego da Ci niebywałą przewagę nad konkurencją. Jest wprost niewiarygodne, jak wielu kandydatów w procesach rekrutacyjnych na różne stanowiska odpada z powodu braku kompetencji językowych. Tymczasem firmy działają globalnie, mają jednostki i oddziały w różnych krajach, a językiem obowiązującym jest język angielski. Spotkania, konferencje, szkolenia, dokumentacja – wszystko to po angielsku. Bez znajomości tego języka w stopniu komunikatywnym nie masz żadnych szans.
Co to znaczy poziom komunikatywny? To proste: znajomość, która pozwala na udział w rekrutacji po angielsku, czyli na napisanie CV i udzielenie odpowiedzi na proste pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Na portalu Pracuj.pl aż 45% ofert pracy (z ogólnej liczby blisko 40 tys.) w wymaganiach zawiera znajomość języka angielskiego! Jeśli nie spełniasz tego warunku, zamykasz sobie drogę do prawie połowy dostępnych możliwości. To powinno ostatecznie rozwiać wątpliwości tych osób, które zastanawiają się, czy warto porządnie nauczyć się angielskiego.
Angielski z pewnością przyda się w każdej branży, jednak w IT, transporcie i wojsku nie ma co marzyć o awansach bez umiejętności porozumiewania się po w tym języku.
2. Język niemiecki
Podążając za wypowiedzią prof. Szulca – „Dlatego pierwszym i najważniejszym językiem obcym w naszej szerokości geograficznej jest język niemiecki.” Czy rzeczywiście? Od wielu lat Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski.
Zgodnie z najnowszym zestawieniem „Lista największych inwestorów zagranicznych w Polsce – grudzień 2015” najwięcej, bo aż 482 inwestorów to firmy niemieckie. Jeśli dodamy do tego firmy z Austrii, Szwajcarii i Luksemburga, otrzymujemy 665 inwestycji. I nawet jeśli w dwóch ostatnich państwach mówi się nie tylko po niemiecku, to na tle blisko 2.400 pozycji na liście, firmy z niemieckiego obszaru językowego stanowią aż 28%! Dla porównania inwestorzy z USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Kanady to łącznie 395 firm, czyli 16%.
Wymiana handlowa z Niemcami – zarówno eksport jak i import – stanowi od lat około 1/4 i notuje wzrosty, jak podaje portal Forsal.pl. Zestawienie danych za rok 2016 opublikowane przez Bankier.pl wyraźnie potwierdza, że Niemcy to dla Polski zarówno największy rynek zbytu (27,3%), jak i zakupów (23,4%). Kolejne miejsca na liście zajmują odpowiednio: Wielka Brytania – zaledwie 6,6% oraz Chiny – 12,1%.
Co oznaczają te liczby dla osób poszukujących pracy? Oznacza to, że na terenie Polski działa bardzo dużo firm, w których potrzebny jest język niemiecki, ponieważ albo są firmami z krajów niemieckojęzycznych, albo z kapitałem z tych krajów, albo sprzedają swoje towary do Niemiec albo sprowadzają stamtąd produkty.
Na wspomnianym już portalu Pracuj.pl oferty pracy dla osób władających językiem niemieckim stanowią 7%. Może się wydawać, że to niewiele, jadnak oznacza to niemal 3 tys. ogłoszeń. Dla pozostałych języków odsetek wynosi 2 % i mniej.
Język niemiecki bardzo pomoże, jeśli wykonujesz zawód techniczny czy technologiczny, jeśli chcesz rozwijać swoją karierę w księgowości i finansach lub w branży motoryzacyjnej, medycznej czy chemicznej.
Z uwagi na moje wykształcenie i doświadczenie zawodowe mogę o nauce i pracy z językiem niemieckim powiedzieć najwięcej. Nie przesadzę, jeśli stwierdzę, że otworzył przede mną naprawdę świetne możliwości. Jeżeli już znasz dobrze angielski, to warto opanować niemiecki.
3. Inne języki europejskie
Kierując się ilością ofert pracy na portalu Pracuj.pl najbardziej praktyczna z punktu widzenia kariery zawodowej jest znajomość – poza angielskim i niemieckim – następujących języków:
- francuskiego,
- włoskiego,
- rosyjskiego,
- hiszpańskiego,
- holenderskiego.
Dla osób związanych zawodowo ze sztuką, architekturą czy modą pomocny będzie język francuski. Jeżeli planujesz karierę w instytucjach europejskich, ten język jest niezbędny.
Język włoski będzie przydatny w branży motoryzacyjnej. Poza tym – podobnie jak francuski – pomoże rozwinąć skrzydła architektom, projektantom i designerom.
Jeżeli branża, w której działasz współpracuje z krajami na wschodzie (niekoniecznie Rosją) oczywistym wyborem będzie język rosyjski.
Hiszpański to język znany w wielu miejscach na świecie, w Europie i w Ameryce Środkowej oraz Południowej.
„Lista największych inwestorów zagranicznych w Polsce – grudzień 2015” zawiera aż 158 firm holenderskich, a napływ kapitału z Holandii- jak podaje Narodowy Bank Polski – to aż 12 mld złotych netto! Dane są zaskakujące i mogą być motywacją, aby nauczyć się holenderskiego (choć bardziej poprawnie byłoby powiedzieć: niderlandzkiego).
4. Języki „egzotyczne”
Na portalach z ofertami pracy znajdziesz również ogłoszenia dla stanowisk, na których wymagana jest znajomość języków, „egzotycznych”, np.
- arabskiego,
- tureckiego,
- chińskiego,
- koreańskiego,
- japońskiego.
Z pewnością opanowanie tych języków jest dużo trudniejsze niż nauka języków z grupy indoeuropejskiej. Może nie ma tak wielu ofert pracy, ale i konkurencja dużo mniejsza. Osoby władające mniej popularnymi językami znajdą zatrudnienie głównie w dużych miastach.
Danych przedstawionych w artykule nie różnicuję według województw czy regionów. Dla Ciebie najistotniejsze będzie to, jakie firmy działają w obszarze Twojego zainteresowania. Bardzo szybko zdobędziesz takie informacje, kiedy regularnie i systematycznie będziesz przeglądać oferty pracy. Poznasz branże, firmy i wymagania pracodawców. Pewne wskazówki znajdziesz też na portalu Forsal.pl, który przygotował interaktywną mapę Polski. Możesz tutaj zobaczyć największe projekty inwestycyjne firm zagranicznych w latach 2013-2016 z podzialem na branże i regiony.
Jak więc widzisz, znajomość języków obcych może być Twoją przepustką do wymarzonej pracy. Poza przewagą na polskim rynku pracy dzięki znajomości języków obcych możesz szukać pracy również zagranicą. Tam Twoim ogromnym atutem będzie znajomość języka polskiego.
Jeżeli zgadzasz się z tym, że języki obce są pomocne w rozwoju kariery zawodowej, udostępnij ten wpis korzystając z przycisku po lewej stronie.
Napisz w komentarzu, który język obcy przydaje się Tobie w pracy, a którego chcesz się nauczyć.