0
19 marca 2023

Bezpłatne testy osobowości i mocnych stron

Chcesz lepiej poznać siebie, swoje mocne i słabe strony? Zastanawiasz się nad kierunkiem rozwoju zawodowego lub planujesz zmianę pracy? Nie czujesz się dobrze na obecnym stanowisku i chcesz zrozumieć, dlaczego tak jest? Mogą Ci w tym pomóc testy osobowości. 

W jednym z wcześniejszych artykułów pisałam o popularnych płatnych testach osobowości. Znajdziesz go tutaj >>> Jak lepiej poznać siebie? Popularne testy osobowości i mocnych stron 
Wiele osób pyta mnie, czy są dostępne bezpłatne testy pozwalające poznać swoje mocne i słabe strony. Postanowiłam zatem poszukać takich możliwości. I owszem, jest ich całkiem dużo. W języku angielskim. A moim zdaniem – zdaniem filologa – kwestionariusze tego typu powinno wypełniać się w języku ojczystym, ponieważ istotne w nich są czasem niuanse i subtelności językowe, których w językach obcych nie wyczuwamy. Dlatego szukałam stron po polsku. Co innego wyniki – te mogą być częściowo w języku obcym. Dużo łatwiej je zrozumieć, a w razie potrzeby można skorzystać z translatora.

W tym wpisie prezentuję trzy bezpłatne testy osobowości, które sama zrobiłam i mogę Ci polecić. Zdecydowanie zgadzam się z wynikami i uważam, że są one wiarygodne. Ponieważ jednak testy te są bezpłatne, niestety nie zawsze są dopracowane tak, jak te komercyjne. Niemniej jednak, moim zdaniem warto z nich skorzystać, jeśli nie masz ochoty płacić, a chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. 

O każdym z trzech opisanych testów dowiesz się: 
 • jak on wygląda,
 • ile czasu zajmie Ci jego wykonanie,
 • w jakiej formie otrzymasz wyniki.

Znajdziesz też linki do stron, gdzie każdy z testów możesz wykonać. Oczywiście bezpłatnie.

 

W czym pomogą Ci testy osobowości?

Pewnie znasz siebie całkiem dobrze 😉 Z mojego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że z testów osobowości dowiedziałam się o sobie wielu ciekawych rzeczy. Na przykład: dlaczego pewne zadania przychodzą mi z łatwością i je lubię, podczas gdy inne osoby starają się od nich uciekać. I oczywiście w druga stronę: co powoduje, że nie znoszę czynności, które dla innych nie są problemem. 
 • Dzięki tej wiedzy możesz bardziej świadomie kształtować Twoją drogę zawodową i trafniej wybierać oferty pracy
Jednak najbardziej wartościowe i zaskakujące były dla mnie informacje o talentach i zdolnościach, z których w ogóle nie zdawałam sobie sprawy. Nawet nie pomyślałam, że jest to jakaś specjalna cecha, nie mówiąc o tym, żeby ją właściwie nazwać czy zdefiniować. 
 • Taka wiedza ogromnie wzmacnia poczucie własnej wartości. 
Im lepiej poznasz siebie – swoje mocne strony i zalety, ale również słabości i wady, tym łatwiej będzie Ci zrozumieć siebie i innych. Zyskasz nową perspektywę i spojrzysz na siebie oraz otaczające Cię osoby świeżym okiem. A lepsze zrozumienie to lepsza komunikacja – w związku, w rodzinie, w gronie przyjaciół i oczywiście w pracy.
 • Czyli więcej równowagi i szacunku, a mniej napięć i konfliktów. 

 

1. Test osobowości Zielonej Linii 

Zielona Linia to strona Urzędów Pracy. Pewnie dlatego wygląd strony i samego testu nie jest najbardziej atrakcyjny. Postanowiłam się jednak nie zniechęcać i dałam mu szansę. 

Na 45 stronach należy wybrać jedno spośród czterech twierdzeń, które najlepiej do Ciebie pasuje. Przyznaję, że czasem miałam z tym kłopot, bo nie pasowało do mnie żadne twierdzenie, a czasem czułam, że powinnam zaznaczyć trzy. Zakładam, że to celowe. 

Wyniki są słabo czytelne i jeszcze mniej atrakcyjne niż cały test… Wyświetlają się procenty odpowiedzi, a pod spodem cztery typy, do których te procenty należy dopasować. Następnie można przeczytać charakterystykę każdego z typów: krótki opis, zalety i wady oraz jaka jest idealna praca dla danego typu osobowości. Jest też sekcja „Czego musi się nauczyć…”, ale niestety nie w każdym opisie. 

U mnie wyniki i opisy wyświetliły się w kolejności: czerwony, niebieski, żółty, biały. Domyślam się, że jest to zgodne z uzyskanymi wynikami procentowymi. Tak, tak – jestem „czerwona” i to akurat nie jest to dla mnie zaskoczeniem 😉

A oto opis idealnej pracy dla mojego typu osobowości. Zgadzam się z nim w każdym punkcie.
 


Niestety wyniki drukują się kompletnie nieczytelnie, więc zachowałam je robiąc zrzuty ekranu.

Test osobowości Zielonej Linii
czas wykonania: 15 minut
forma: wybierz jedno z czterech stwierdzeń 
liczba pytań: 45
wyniki: całość po polsku, wyświetlane od razu, nie da się pobrać

2. Test na typ osobowości IDRlabs

Strona IDRlabs jest bardziej atrakcyjna i zawiera więcej informacji niż ta Zielonej Linii. Dowiadujemy się więcej o samym teście, zanim jeszcze zdecydujemy się z niego skorzystać. Autorzy zapewniają, że test jest rzetelny i oparty o naukowe typologie osobowości Junga, Myers, Briggs, von Franz’ai van der Hoop’a. Jest on stosowany w różnych częściach świata, a wyniki podlegają kontroli statystycznej, co ma zapewnić maksymalną dokładność i wiarygodność wyników. Test stworzyli profesjonaliści, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania różnorodnych testów osobowości i zajmują się zawodowo typologią oraz badaniem osobowości.

Test wypełnia się w ten sposób, że pojedynczo wyświetlają się pary twierdzeń, z których każdorazowo należy wybrać jedno. Niektóre opisy są rozbudowane, ale nie miałam kłopotu z decyzją, który zaznaczyć. Sprawnie poszło 😀 

Wyniki otrzymujesz natychmiast po zakończeniu testu. Można je wydrukować (np. do pliku PDF), ale strona je zapamiętuje i po ponownym kliknięciu w link też je zobaczysz. Nie trzeba podawać maila ani się rejestrować. Na początku podsumowanie wyświetli się kombinacja liter, które Cię charakteryzują. Dla mnie to było ESTJ. Następnie zobaczysz wykres, któremu niestety brakuje odpowiedniego opisu, więc przygotowałam go dla Ciebie. Pokaże on, którą cechę posiadasz w jakim natężeniu: od 0 do 100 procent.
 • ekstrawersja – introwersja E-I (ang. extraversion – introversion)
 • poznanie – intuicja S-N (ang. sensing – intuition)
 • myślenie – uczucia T-F (ang. thinking – feeling)
 • obserwacja – osądzanie P-J (ang. perceiving – judging)
Pod wykresem znajdziesz krótką charakterystykę w języku polskim. Jednak najbardziej atrakcyjnym elementem jest film na Youtube, z którego możesz dowiedzieć się więcej o Twoim typie osobowości. Niestety film jest tylko po angielsku i nie ma napisów 🙁

Oto film o ESTJ, czyli moim typie osobowości:

Jako ciekawostkę poznasz znane osoby, które reprezentują ten sam typ osobowości, co Ty. W „mojej” drużynie są Henry Ford, Margaret Thatcher, Courteney Cox i Michelle Obama. A w Twojej? 

Test na typ osobowości IDRlabs
czas wykonania: 15 minut
forma: wybierz jedno z dwóch twierdzeń 
liczba pytań: 44
wyniki: opis po polsku, film po angielsku, wyświetlane od razu, można pobrać

3. Darmowy Test Osobowości 16 Personalities

Ze wszystkich testów ten jest najładniejszy i najbardziej przyjazny. Na kolejnych stronach wyświetla się po sześć twierdzeń. Dla każdego z nich musisz zdecydować, czy się z nim zgadzasz czy nie. Możesz przy tym wybierać, jak bardzo to twierdzenie jest w Twoim przypadku trafne 1-2-3, neutralne 4 lub nietrafne 5-6-7. Mój opis nie oddaje tego tak ładnie i intuicyjnie, jak robi to test. To, że można stopniować trafność lub nie, mnie bardzo ułatwiało wypełnienie testu. 

Po zakończeniu testu od razu widoczne są wyniki. Poznajesz skrót literowy i nazwę Twojego typu osobowości. Dla mnie to ESTJ-A, Wykonawca. Ubawił mnie obrazek, który przedstawia kobietę w okularach z linijką w dłoni. Wypisz, wymaluj nauczycielka – jak ja 😀  

Na osiach pod „portretem” zobaczysz wyniki procentowe dla poniższych kategorii, czyli podobnie jak w poprzednim teście, tylko o jedną więcej.

 • Umysł: ekstrawertyk – introwertyk
 • Energia: intuicyjny – realistyczny
 • Natura: kierujący się logiką – kierujący się zasadami 
 • Taktyka: planujący – poszukujący
 • Identyfikacja: asertywny – czujny 
Następnie otrzymasz dość obszerny opis po polsku oraz informacje o znanych postaciach o takim typie osobowości. 

Wyniki można pobrać lub otrzymać mailem, jeśli podasz Twój adres. Ja podałam, ale niestety coś poszło nie tak i wiadomości nie otrzymałam. Ale wyświetlił mi się link z moimi wynikami. Mogę więc do nich wracać lub wysłać dowolnej osobie. Niestety w linku wszystkie informacje są po angielsku i nie potrafię znaleźć opisu po polsku. Na szczęście wcześniej polski opis wydrukowałam do pliku PDF. 

Po lewej stronie zobaczysz listę zakładek, do których możesz przejść, aby dowiedzieć się więcej w poszczególnych kategoriach: 
 • mocne i słabe strony 
 • romantyczne związki 
 • przyjaźnie 
 • rodzicielstwo 
 • kariera zawodowa
 • zwyczaje w miejscu pracy 
 • pełny profil 
Opisy w szczegółowych kategoriach są w języku angielskim.

Test osobowości 16 Personalities
czas wykonania: 15 minut
forma: zaznacz na skali, na ile się zgadzasz lub nie zgadzasz z twierdzeniem 
liczba pytań: 54
wyniki: opis po polsku, opisy w kategoriach po angielsku, wyświetlane od razu, można pobrać

Podsumowanie

Po zrobieniu wszystkich trzech testów i zapoznaniu się z moimi wynikami stwierdzam, że każdy z nich jest trafny, przynajmniej dla mnie. Jeśli chodzi o jakość wyników, ich czytelność i dokładność opisów, wygrywa test 16 Personalities. Rownież ten test oceniam jako najładniej i najlepiej przygotowany dla osoby, która go wypełnia.

 

A Ty, który test wybierasz? Bardzo jestem ciekawa Twoich wrażeń i wyników. 
Czy potwierdziła się Twoja wiedza o sobie? Coś Cię zaskoczyło?

Powiązane wpisy

Jak krok po kroku zaplanować cały rok?

Rok 2022 był dla mnie bardzo intensywny i pozytywny. Tak naprawdę dotarło to do mnie dopiero podczas pisania tego tekstu. To bardzo budujące, kiedy uświadamiasz sobie Twoje osiągnięcia. Warto chwalić i doceniać nie tylko innych, ale również - a może przede wszystkim - siebie. Polecam Ci to z całego serca! Czytaj dalej >
0

Dlaczego chcemy się rozwijać i jak uczyć się łatwiej?

Ten wpis poświęcony jest tematowi rozwoju i uczenia się. Poszukuję odpowiedzi na pytanie dlaczego chcemy się rozwijać? co nam to daje? i dlaczego jest to dla nas ważne? Z tego wpisu dowiesz się również, jak skuteczniej przyswajać wiedzę. W oparciu o książkę Radka Kotarskiego „Włam się do mózgu” pokażę Ci kilka prostych i praktycznych wskazówek, które pomogą Ci łatwiej zapamiętywać nowe informacje. Czytaj dalej >
0