Sprawdź, ile powinno wynosić Twoje wynagrodzenie – aktualizacja 2022

W tym artykule pokażę Ci, jak przygotwać się do rozmowy o oczekiwaniach finansowych, w jaki sposób określić swoje potrzeby oraz jak skonfrontować się z ofertą rynkową. Dzięki dobremu rozeznaniu będziesz czuć się pewniej podczas rekrutacji i śmielej negocjować wynagrodzenie.
Wynagrodzenie to jeden z najważniejszych – jeśli nie najważniejszy – aspekt zatrudnienia. Dlatego chcę Ci pomóc poradzić sobie z tym tematem. Pierwsza wersja wpisu powstała już w 2018 roku, a od tego czasu sporo się zmieniło, więc czas na uaktualnienie.
Sprawdziłam wszystkie linki i niestety okazuje się, że wiele portali nie zawiera najnowszych danych, a w niektórych zestawieniach pozostały informacje z 2018 roku. Szkoda…
Pracuj.pl dla poszczególnych województw i miast podaje wynagrodzenia tylko z 2018 roku.
Na Wynagrodzenia.pl w kategoriach znajomości języków obcych czy wielkości przedsiębiorstwa również pozostały informacje z 2018 roku.
W raporcie Hays – w przeciwieństwie do lat poprzednich – nie ma słowa o wynagrodzeniach, a jedynie opis trendów w zatrudnieniu.
Mimo to mam dla Ciebie wiele przydatnych informacji i linków, z których warto skorzystać, aby lepiej przygotwać się do rozmowy o oczekiwaniach finansowych.
W każdym procesie rekrutacji pada pytanie o oczekiwania finansowe. Widzę, że często jest to trudny temat dla kandydatów. Niektórzy wydają się wręcz być zaskoczeni i nie potrafią udzielić odpowiedzi. Naprawdę? Co w tym dziwnego, że pracodawca pyta, ile chcesz zarabiać? Czyż nie pracujemy dla pieniędzy?
Osoby, którym pomagam w poszukiwaniu pracy często pytają mnie, jak oszacować kwotę, którą należy podać. Moja odpowiedź brzmi: to zależy. Przede wszystkim od Ciebie, Twoich oczekiwań ale również od warunków rynkowych. No dobrze, ale tak konkretnie: jak wycenić swoją pracę?
Według mnie należy wziąć pod uwagę dwa kluczowe czynniki:
- Twoje potrzeby,
- Twoją pozycję na rynku pracy.
1. Twoje potrzeby finansowe
Każdy z nas ma wydatki, które ponosi w cyklach dziennych, tygodniowych, miesięcznych, kwartalnych i rocznych. Pracujemy przecież po to, żeby żyć. Będzie Ci łatwiej ocenić Twoje potrzeby, jeśli prowadzisz domowy budżet i masz przegląd wszystkich kosztów na przestrzeni ostatnich lat. Zdaję sobie jednak sprawę, że niewiele osób to robi, a szkoda. Jeśli chcesz świadomie i odpowiedzialnie zarządzać Twoimi osobistymi finansami, polecam blog Michała Szafrańskiego, a szczególnie artykuły z kategorii Budżet domowy. Uważam, że to bardzo wartościowa wiedza i choć sama jeszcze nie wszystko wdrożyłam, to już widzę ogromne korzyści.
Jeśli nie prowadzisz budżetu i nie masz zestawienia kosztów, to skorzystaj z wyciągów z Twojego konta bankowego i zobacz, jak kształtują się wydatki na przestrzeni np. ostatniego roku. Ostatecznie możesz oszacować Twoje potrzeby „na wyczucie”. Jeśli masz już doświadczenie zawodowe i zarabiasz, to wiesz, czy aktualne dochody są wystarczające, czy też brakuje Ci określonej kwoty, aby czuć się komfortowo.
Czasem warto zgodzić się na obniżenie wynagrodzenia, np. kiedy otrzymujesz benefity, jak służbowy samochód, opiekę medyczną czy dofinansowanie edukacji lub kiedy inne czynniki przeważają, np. krótsze dojazdy, wygodniejsze godziny pracy, możliwość pracy zdalnej.
Wyliczając Twoje potrzeby zachowaj jednak rozsądek. Jeśli poszukujesz Twojej pierwszej pracy i chcesz przenieść się np. do Warszawy, to za koszt mieszkania niekoniecznie przyjmuj luksusowy apartament, ale samodzielny pokój w mieszkaniu współdzielonym ze wspólną kuchnią i łazienką. Jeśli wiesz, że czekają Cię dojazdy, to nie planuj zakupu i utrzymania samochodu, lecz miesięczny bilet na komunikację publiczną. Jeśli wiesz, że będziesz jeść poza domem, to nie patrz na ceny w restauracjach, ale w stołówkach, barach czy food-trackach. Pozostań realistą, żeby się przypadkiem nie okazało, że Twoje niezbędne potrzeby są pięciocyfrowe, a dla ich pokrycia, potrzebujesz pracy na stanowisku co najmniej dyrektora. Z drugiej strony nie pomijaj wydatków mniej regularnych, a również niezbędnych, np. ubrania, wakacje, prezenty. W ten sposób uzyskasz informację o określonym poziomie wynagrodzenia, które zaspokaja Twoje potrzeby.
2. Twoja pozycja na rynku pracy
Kiedy już znasz Twoje rzeczywiste potrzeby, sprawdź, jak wygląda konfrontacja z rynkiem pracy. Można to zrobić na kilka sposobów: pytając znajomych, czytając informacje w Internecie lub korzystając z dostępnych badań i ankiet.
Jeżeli chodzi o pytanie znajomych, to ja – szczerze mówiąc – nigdy tej metody nie stosowałam.
Z kilku powodów:
- rozmowa o pieniądzach często jest krępująca;
- umowy o pracę zwykle zawierają klauzulę o poufności wynagrodzenia i nie powinno się o tym rozmawiać;
- nie mogę mieć pewności, czy odpowiedź będzie prawdziwa;
- sytuacja zawodowa moich znajomych jest inna niż moja – mają inne wykształcenie, doświadczenie, inną znajomość języków obcych, inne kompetencje, co nie pozwala mi się z nimi porównywać;
- zawsze mierzyłam wyżej i wolałam nie słuchać, że moje oczekiwania są nierealne.
Jeśli jednak uważasz, że od znajomych możesz uzyskać wartościowe dla Ciebie informacje, zapytaj. W najgorszym razie nie odpowiedzą. A jeśli odpowiedź nie będzie adekwatna, np. z uwagi na rozbieżność między Waszymi poziomami kariery zawodowej czy miejsce pracy, możesz jej po prostu nie brać pod uwagę.
3. Wynagrodzenia w podsumowaniach internetowych
Informacje o wynagrodzeniach dla poszczególnych zawodów, branż czy regionów znajdziesz w internecie. Na portalu wynagrodzenia.pl publikowane są skrótowe wyniki badań prowadzonych przez firmę Sedlak&Sedlak, a na stronach zarobki.pracuj.pl podobne raporty publikuje Pracuj.pl. Choć zestawienia są dość szczegółowe, bo często uwzględniają wielkość firmy, poziom stanowiska, staż czy nawet płeć, niekoniecznie będą zgodne z Twoją pozycją na rynku pracy.
Tutaj szybko sprawdzisz np.
- wynagrodzenia inspektorów na różnych poziomach w administracji państwowej;
- wynagrodzenia po różnych kierunkach studiów;
- wynagrodzenia w województwie dolnośląskim, w różnych miastach i na różnych szczeblach organizacji;
- wynagrodzenia w województwie mazowieckim, w różnych miastach, dla pracowników z rożnym stażem i na różnych szczeblach organizacji;
- wynagrodzenia w województwie śląskim, w różnych miastach, dla pracowników z rożnym stażem i na różnych szczeblach organizacji;
- wynagrodzenia w województwie podkarpackim, w różnych miastach, na różnych szczeblach organizacji i w różnych branżach;
Szczegółowe dane dla pozostałych województw pochodzą z lat 2020 i wcześniejszych, ale widzę, że są sukcesywnie aktualizowane.
- wynagrodzenia w branży motoryzacyjnej;
- wynagrodzenia w całym kraju, województwach, według wielkości i kapitału przedsiębiorstwa, stażu pracy, na różnych szczeblach organizacji oraz w wybranych branżach.
Oba portale umożliwiają również wyszukanie takich podsumowań dla konkretnych stanowisk.
Tutaj wyszukujesz po prostu nazwę stanowiska, np. Konsultant Call Center, Asystent Dyrektora.
Dowiadujesz się ile kobiet i mężczyzn procentowo wykonuje ten zawód, jakie są zarobki i benefity dla tego stanowiska oraz od czego zależą płace. Koniecznie zwróć uwagę, czy raport dotyczy obszaru, w którym pracujesz (Grupa stanowisk: obsługa klienta) i jak liczna była grupa badanych (Próba: 130 – konsultantów call center). Oczywiście, im więcej osób brało udział w ankiecie, tym większa wiarygodność raportu.
W podsumowaniach Pracuj.pl najpierw wybierasz obszar, a następnie nazwę stanowiska: Konsultant Call Center, Asystent/ka Dyrektora.
Otrzymujesz informacje o przeciętnych zarobkach, popularnych benefitach i czynnikach wpływających na wynagrodzenie, a w dziale ciekawostki np. o udziale kobiet i mężczyzn, premiach czy rodzaju umowy. Niestety nie widzimy tutaj, ile osób wzięło udział w badaniu.
Również portal Monster.pl umożliwia na stronie pensjometr.pl wyszukanie informacji o wynagrodzeniach dla określonego stanowiska.
Można tutaj wybrać kategorię, a następnie stanowisko lub wpisując kilka liter zaznaczyć wybór z listy. Niestety stanowiska Konsultant Call Center nie znalazłam, więc wybrałam takie, które wydawało mi się najbardziej zbliżone, tj. Operator połączeń w kategorii Wsparcie Klienta. Szukając danych dla Asystenta/ki Dyrektora w kategorii Administracja znalazłam o dziwo Operatora połączeń i tam były inne dane. Również Asystenta/ki Dyrektora nie było na liście, a raport dla stanowiska Asystentka. Oprócz informacji płacowych w podsumowaniach znajdziesz również opisy najczęstszej ścieżki kariery, miejsce w rankingu wynagrodzeń, procentowy udział kobiet oraz średni wiek respondentów. Dla wielu stanowisk nie ma niestety żadnych danych.
Po podaniu danych kontaktowych Heys udostępnia 49-stronicowy raport „Trendy na rynku pracy” w formacie PDF. Tegoroczne opracowanie jest skierowane raczej do pracodawców, a prezentowane informacje dotyczą trendów na rynku pracy a nie wynagrodzeń.
4. Wynagrodzenia w badaniach, ankietach i raportach
Jeżeli chcesz uzyskać informacje bardziej adekwatne dla Twojej konkretnej sytuacji zawodowej, polecam skorzystać z podsumowań, które uwzględniają więcej aspektów. Wiele portali ogłoszeniowych czy też firm rekrutacyjnych udostępnia indywidualne i naprawdę szczegółowe raporty wynagrodzeń w zamian za wypełnienie ankiety.
Największą zaletą tej ankiety jest to, że jest krótka. Zbierane informacje dotyczą dosłownie kilku parametrów: specjalizacja, obszar i nazwa stanowiska. Nie są brane pod uwagę wykształcenie, doświadczenie, branża czy wielkość firmy. Wypełnienie zajmuje Ci niewiele czasu i szybko dostajesz krótkie, a co za tym idzie, niezbyt precyzyjne podsumowanie.
Tutaj możesz zobaczyć przykładowy raport. Ten, który otrzymasz będzie nawet bardziej szczegółowy, ale również ankieta jest bardziej rozbudowana i wypełnienie jej zajmie Ci nie dwie lecz dziesięć minut. Pytania dotyczą, m. in. stażu pracy, doświadczenia, branży pracodawcy, poziomu zarządzania, miejscowości, liczby pracowników, wieku, płci, rodzaju umowy, wymiaru czasu pracy, benefitów, umiejętności, wykształcenia, znajomości języków. Szczegółowy raport można następnie otrzymać mailem, co mnie się niestety nie udało, ponieważ musiałam zresetować hasło i coś poszło nie tak. Na szczęście możliwe było wygenerowanie raportu ze strony do pliku PDF.
W rozdziale „ciekawostki” pojawiło się pytanie „Ilu pracodawców szuka osób na stanowisko: tutaj nazwa mojego stanowiska?” A pod spodem informacja: „Nie widzisz statystyk? Włącz zgodę na polecanie profilu rekruterom.” Ponieważ nie szukam pracy i nie chciałam wyrazić zgody, nie dowiedziałam się, jak bardzo jestem poszukiwana 😉
Podobnie jak ankieta Pracuj.pl, ta również jest rozbudowana i zbiera informacje o dacie urodzenia, płci, miejscowości, wykształceniu – bazowym i dodatkowym, firmie – nazwie, typie, liczbie pracowników, poziomie zarządzania, długości zatrudnienia – w ogóle i u danego pracodawcy, używanych w pracy językach obcych, certyfikatach, rodzaju umowy, wymiarze pracy, benefitach, dojazdach do pracy, satysfakcji z wynagrodzenia i z pracy. Tutaj też miałam pecha, bo nie udało mi się zobaczyć raportu. Prawdopodobnie zawinił słaby zasięg, ponieważ ankietę wypełniałam w pociągu.
Podsumowanie
Decyzja w kwestii oczekiwanego wynagrodzenia zawsze pozostaje w Twojej gestii. Pamiętaj, aby połączyć ze sobą te dwa elementy: Twoje potrzeby i Twoją pozycję zawodową. Jak widzisz, możesz sobie pomóc i wesprzeć Twoje wyobrażenia aktualnymi informacjami z rynku pracy. Pokazałam tutaj wyłącznie raporty darmowe, a niektóre portale proponują dokładniejsze dane za opłatą. Być może są jeszcze inne źródła, ale starałam się skupić na tych najbardziej aktualnych i wiarygodnych.
W jaki sposób Ty określasz swoje oczekiwania finansowe?
Korzystasz z opisanych powyżej źródeł, czy masz inny sposób?
Jakie masz odczucia rozmawiając o wynagrodzeniu?
Podziel się Twoimi doświadczeniami w komentarzu.
Powiązane wpisy

Bezpłatne testy osobowości i mocnych stron
