0
10 kwietnia 2022

Rekrutacja online. Jak się przygotować?

Już w 2016 roku prowadziłam wiele rekrutacji online, najczęściej w związku z poszukiwaniem pracowników za granicą.

W ostatnich dwóch latach ograniczenia wywołane pandemią spowodowały, że spotkania z kandydatami do pracy odbywały się niemal wyłącznie zdalnie. Ta forma rozmowy ma wiele zalet, ale również wad. Wiem też, że bywa nawet bardziej stresująca niż rozmowa na żywo.

Dzisiaj chcę Ci pomóc przygotować się do rekrutacji online, ponieważ wszystko wskazuje na to, że zostanie ona z nami dłużej. Z tego wpisu dowiesz się, co zrobić, aby dobrze wypaść na zdalnym spotkaniu rekrutacyjnym i uniknąć zbędnego stresu.

 

1. Zapoznaj się z narzędziem

Już w czasie zaproszenia na spotkanie zapytaj, w jakim programie lub aplikacji będzie się ono odbywać. Upewnij się, że wyraźnie słyszysz nazwę i nie masz wątpliwości co do tego, o jakie narzędzie chodzi.

Jeżeli znasz je, to z pewnością będzie Ci łatwiej. Ale nawet wtedy proponuję Ci przypomnieć sobie ważne funkcjonalności i zaktualizować program.
Natomiast jeżeli narzędzie jest dla Ciebie nowe i jeszcze nie zdarzyło Ci się z niego korzystać, to najlepiej odpowiednio wcześniej się z nim zaznajomić.

Większość aplikacji do spotkań online można używać przez przeglądarki internetowe lub po zainstalowaniu na komputerze lub smartfonie.
Korzystając z narzędzia do spotkań zdalnych przez przeglądarkę zwykle masz do dyspozycji tylko podstawowe funkcjonalności. Pamiętaj przy tym, aby sprawdzić, która z przeglądarek internetowych jest rekomendowana dla tego narzędzia.
Jeśli chcesz mieć dostęp do większej ilości funkcji i opcji, konieczne będzie zainstalowanie aplikacji.

Niezależnie od tego, na którą formę korzystania z połączenia się zdecydujesz, przetestuj to koniecznie w kilku prostych krokach:

  • pobierz i zainstaluj narzędzie lub otwórz w przeglądarce internetowej,
  • zaplanuj spotkanie i zaproś kogoś znajomego,
  • spotkaj się z zaproszonym znajomym korzystając z narzędzia,
  • sprawdź podczas spotkania dostępne funkcjonalności.

Powtórz to tyle razy, ile potrzebujesz, aby poczuć się pewnie.

Ku memu zaskoczeniu nawet kandydaci do działów IT miewają poważne problemy z używaniem aplikacji do spotkań online. Zabiera to czas przeznaczony na rozmowę, powoduje niepotrzebny stres no i nie robi dobrego wrażenia.
Oczywiście wszystkiego nie da się przewidzieć i technika czasem zawodzi, ale im lepiej się przygotujesz, tym mniejsza szansa, że coś zburzy plan spotkania, zaskoczy Cię i zestresuje.

 

2. Sprawdź kwestie techniczne

Oprócz samego narzędzia warto sprawdzić, czy w miejscu, z którego będziesz się łączyć, jest odpowiedni zasięg i prędkość internetu. Spotkania to zazwyczaj połączenia wideo, więc konieczna jest transmisja nie tylko dźwięku, lecz również obrazu i to w dwóch kierunkach (odbiór i wysyłanie). To wymaga lepszej jakości internetu.

Bardzo polecam Ci korzystać z mikrofonu innego niż ten wbudowany w komputer czy smartfon. Możesz użyć najprostszego mikrofonu – takiego przy zwykłych słuchawkach dousznych. Twój głos będzie dzięki temu wyraźniejszy, a słowa bardziej zrozumiałe.
Wbudowany mikrofon komputera lub smartfona zbiera odgłosy z otoczenia, a osoba mówiąca zwykle brzmi jak ze studni i trudno ją zrozumieć.
Dodatkowa korzyść jest taka, że używając słuchawek, również Ty będziesz lepiej słyszeć uczestników spotkania.

 

3. Zadbaj o Twój komfort

W przypadku spotkania online masz dużo większą elastyczność w kwestii doboru terminu, bo nie musisz jechać do siedziby firmy prowadzącej rekrutację. Jednak ustalając datę i godzinę rozmowy zwróć uwagę, aby mieć odpowiednią rezerwę czasową. Ważne jest również takie zaplanowanie, aby nie przyszło Ci rozmawiać z potencjalnym pracodawcą w biegu, gdzieś ukradkiem na korytarzu czy w zatłoczonym miejscu publicznym. Wiadomo, że w takiej rozmowie padają różne pytania, a odpowiedzi niekoniecznie powinny być znane szerszej publiczności.

Jeśli zatem Twoje plany się zmienią i nie będziesz mieć możliwości rozmawiania w komfortowych warunkach, lepiej skontaktuj się z rekruterem i poproś o przesuniecie terminu.

 

4. Cisza i światło

Najlepiej, jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej będziesz mieć do dyspozycji osobne pomieszczenie, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Poinformuj domowników, że masz bardzo ważne spotkanie i poproś o zachowanie ciszy. Odkurzanie czy miksowanie powinny poczekać. Dobrze, aby nikt nie wchodził do pokoju i Cię nie rozpraszał oraz nie wchodził w kadr.

Usiądź w takim miejscu, aby Twoja twarz była dobrze oświetlona, np. przodem do okna. Kiedy światło pada zza Twoich pleców, rozmówcy zamiast Twojej twarzy widzą ciemną plamę i przyznam, że bardzo dziwnie się wtedy rozmawia.

 

5. Przygotuj się jak do każdej rozmowy kwalifikacyjnej

Pomijając kwestie techniczne, spotkanie online jest taką samą rozmową kwalifikacyjną jak spotkanie na żywo. Dlatego przygotuj się jak zwykle:

  • bądź punktualnie,
  • ubierz się odpowiednio,
  • przemyśl odpowiedzi na najważniejsze pytania,
  • zanotuj Twoje pytania i zagadnienia do wyjaśnienia

W przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej pomogą Ci dwa wpisy na moim blogu:

5 pytań, na które musisz odpowiedzieć na każdej rozmowie kwalifikacyjnej
https://opracuje.pl/5-pytan-na-ktore-musisz-odpowiedziec-na-kazdej-rozmowie-kwalifikacyjnej/

oraz

Sprawdź, ile powinno wynosić Twoje wynagrodzenie – aktualizacja 2022
https://opracuje.pl/sprawdz-ile-powinno-wynosic-twoje-wynagrodzenie-2022/

Jeśli artykuł Ci się podoba i uważasz, że może pomóc również Twoim znajomym, udostępnij go proszę na Twoim profilu w mediach społecznościowych.

Ciekawa jestem Twoich doświadczeń w rekrutacjach zdalnych. Napisz proszę w komentarzu:
▶️ czy zdarzyło Ci się uczestniczyć w rozmowie rekrutacyjnej online?
▶️ jak Ci odpowiada taka forma spotkania?
▶️ czy coś Cię zaskoczyło?
▶️ co sprawiło Ci trudność?

Powiązane wpisy

Jak krok po kroku zaplanować cały rok?

Rok 2022 był dla mnie bardzo intensywny i pozytywny. Tak naprawdę dotarło to do mnie dopiero podczas pisania tego tekstu. To bardzo budujące, kiedy uświadamiasz sobie Twoje osiągnięcia. Warto chwalić i doceniać nie tylko innych, ale również - a może przede wszystkim - siebie. Polecam Ci to z całego serca! Czytaj dalej >
0

Dlaczego chcemy się rozwijać i jak uczyć się łatwiej?

Ten wpis poświęcony jest tematowi rozwoju i uczenia się. Poszukuję odpowiedzi na pytanie dlaczego chcemy się rozwijać? co nam to daje? i dlaczego jest to dla nas ważne? Z tego wpisu dowiesz się również, jak skuteczniej przyswajać wiedzę. W oparciu o książkę Radka Kotarskiego „Włam się do mózgu” pokażę Ci kilka prostych i praktycznych wskazówek, które pomogą Ci łatwiej zapamiętywać nowe informacje. Czytaj dalej >
0