0
29 listopada 2021

Polski Ład, czyli ile zarobisz w 2022

Z tego wpisu dowiesz się, jakie są najważniejsze zmiany wpływające na wysokość Twojego wynagrodzenia netto (na rękę). Znajdziesz tu również linki do kalkulatorów, które pomogą Ci obliczyć Twoją nową pensję i sprawdzić, czy dzięki zmianom zyskasz czy stracisz.

Polski Ład wprowadza kilka istotnych zmian w podatkach:

  • kwota wolna od podatku zostaje podwyższona do 30.000 PLN rocznie,
  • drugi próg podatkowy (32%) zostaje podwyższony do 120.000 PLN rocznie,
  • nowa ulga podatkowa dla osób zarabiających od od 5.701 do 8.549 PLN miesięcznie wyliczana według wzoru (A x 6,68% – 4566 zł) ÷ 0,17, dla zarabiających od 8.549 do 11.141 PLN miesięcznie wyliczana według wzoru (A x (-7,35%) + 9829 zł) ÷ 0,17.

Jednocześnie Polski Ład zmienia zasady naliczania składki ZUS, co de facto obniża wynagrodzenie netto (na rękę):

  • składka zdrowotna wzrasta do 9% (i w przeciwieństwie do podatku nie ma tu kwoty wolnej, czyli jest ona obliczana od całości wynagrodzenia),
  • składki zdrowotnej nie będzie można odliczać od podatku.

A teraz to, co dla Ciebie najważniejsze – kalkulatory, które pozwolą Ci obliczyć, jak Polski Ład przełoży się na Twoje dochody netto.

Na początek optymistycznie – kalkulator na stronie rządowej, z którego wynika, że osoba zarabiająca 5.000 PLN brutto ZYSKA miesięcznie 47 PLN, czyli rocznie 564 PLN.

https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/kwota-wolna-polski-lad/kalkulator-wynagrodzen-polski-lad/

Kalkulator na stronie Infor.pl wylicza dla osoby z dochodem 5.000 PLN brutto STRATĘ w wysokości nawet 4.008 PLN rocznie.  

https://www.infor.pl/kalkulatory/wynagrodzen-polski-lad.html

Prawdziwą grozą powiało z kalkulatora dostępnego na stronie Wynagrodzenia.pl, bo wynika z niego, że osoba zarabiająca 5.000 PLN brutto STRACI rocznie 388 PLN miesięcznie, czyli 4.656 PLN rocznie. Tutaj można też zobaczyć naliczenie poszczególnych składek i podatków oraz ich porównanie dla roku 2021 i 2022. Kalkulator umożliwia również wyliczenia dla umowy zlecenia i umowy o dzieło.

https://wynagrodzenia.pl/kalkulator-wynagrodzen/polski-lad 

 

Z pewnością żaden z kalkulatorów nie uwzględnia wszystkich parametrów istotnych dla wyliczenia wynagrodzenia netto, ale przyznam, że tak dużej rozbieżności się nie spodziewałam.

Różnica dla przykładowego wynagrodzenia 5.000 PLN brutto miesięcznie to aż 5.220 rocznie!!! A wszystko i tak okaże się w styczniu 2022…

Ciekawa jestem, jaką różnicę pokażą kalkulatory w Twoim przypadku. 

Napisz proszę w komentarzu, jakiej zmiany się spodziewasz. 

Powiązane wpisy

Bezpłatne testy osobowości i mocnych stron

Chcesz lepiej poznać siebie, swoje mocne i słabe strony? Zastanawiasz się nad kierunkiem rozwoju zawodowego lub planujesz zmianę pracy? Nie czujesz się dobrze na obecnym stanowisku i chcesz zrozumieć, dlaczego tak jest? Mogą Ci w tym pomóc testy osobowości. W tym wpisie prezentuję trzy bezpłatne testy osobowości, które sama zrobiłam i mogę Ci polecić. Zdecydowanie zgadzam się z wynikami i uważam, że są one wiarygodne. Czytaj dalej >
0

Jak krok po kroku zaplanować cały rok?

Rok 2022 był dla mnie bardzo intensywny i pozytywny. Tak naprawdę dotarło to do mnie dopiero podczas pisania tego tekstu. To bardzo budujące, kiedy uświadamiasz sobie Twoje osiągnięcia. Warto chwalić i doceniać nie tylko innych, ale również - a może przede wszystkim - siebie. Polecam Ci to z całego serca! Czytaj dalej >
0