0
15 sierpnia 2022

„Martwy sezon” w rekrutacjach, czyli im gorzej tym lepiej

Często dostaję pytania, kiedy najlepiej szukać nowej lepszej pracy i kiedy decydować się na zmianę. Czy wakacje to dobry moment na poszukiwanie i podejmowanie nowego zatrudnienia? Albo święta, koniec roku czy długie weekendy? Czy jest czas, kiedy lepiej porzucić poszukiwania, bo to „martwy sezon” i szkoda wysiłku?

Z tego wpisu dowiesz się:

  • jakie trendy można zaobserwować w rekrutacjach w zależności od pory roku oraz branży,
  • jak wpływają one na decyzje o zatrudnianiu oraz zachowania kandydatów,
  • co to oznacza dla Ciebie.


1. Rekrutacje latem

Czy lato to rzeczywiście „martwy sezon” w rekrutacjach? Prawda jest taka, że większość przedsiębiorstw działa latem normalnie – dokładnie tak samo, jak w pozostałych miesiącach roku. Jednak część osób zaangażowanych w rekrutacje przebywa na urlopach, co może wydłużać procesy decyzyjne. Warto to wziąć pod uwagę i uzbroić się w cierpliwość. Z uwagi na sezon urlopowy część projektów rekrutacyjnych może być przesuwana na wrzesień, o ile jest to oczywiście możliwe z punktu widzenia działalności firmy.

Jednocześnie wielu kandydatów korzysta z pogody i wakacji, nie myśląc o zmianie pracy, przeglądaniu ogłoszeń czy wysyłaniu CV. Ulegając powszechnemu przekonaniu, że latem nie ma ofert pracy, część osób może czasowo zrezygnować z poszukiwania zatrudnienia. To oznacza mniejszą liczbę aplikacji, a zatem i mniejszą konkurencję.

 

2. Rekrutacje w ciągu roku

W ciągu roku kalendarzowego można zaobserwować pewne prawidłowości w procesach rekrutacyjnych – o ile jest to rok bez nietypowych wydarzeń, jak np. pandemia. Największa ilość ogłoszeń publikowana jest zwykle w styczniu, kwietniu oraz od września do listopada. Czy to oznacza, że w pozostałych miesiącach firmy nie zatrudniają? Oczywiście, że nie. Firmy zatrudniają cały rok.

W przedsiębiorstwach nieustannie zachodzą zmiany, które nie zawsze da się przewidzieć i do nich przygotować. Jeśli pracownik na kluczowym stanowisku zdecyduje się na odejście z początkiem wakacji, to pracodawca rozpocznie rekrutację niezwłocznie i nie będzie z tym czekał do września. Podobnie w przypadku innych zdarzeń wymagających uzupełnienia kadry, np. nowe duże zamówienie, dłuższe zwolnienie lekarskie pracownika, zmiany organizacyjne itp.

Zdarza się, że firmy wiedząc o planowanych latem nieobecnościach pracowników, zwiększają zatrudnienie na ten czas, aby ich zastąpić. I wcale nie musi to być zatrudnienie tylko na kilka miesięcy, lecz szansa na stałą pracę.

 

3. Rekrutacje w różnych branżach

Podczas gdy w jednych branżach rekrutacji jest mniej, w innych liczba wakatów jest większa. Latem oraz w okresach świątecznych wzrasta zapotrzebowanie na pracowników w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Wiadomo, że w tym czasie zwiększa się ruch turystyczny. Więcej osób korzysta z hoteli, pensjonatów, domów wczasowych, restauracji, kawiarni, barów itp. Dlatego też firmy potrzebują większej liczby pracowników, aby podołać oczekiwaniom klientów. I w tym przypadku też nie musi to być zatrudnienie tylko na sezon wzmożonego ruchu, bo dobrych pracowników firma chętnie zatrzyma.

Latem odbywa się najwięcej festiwali, koncertów, widowisk, przeglądów i innych imprez, a zatem zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników w tym obszarze. Miesiące wakacyjne to również czas zbiorów owoców i warzyw, więc i tutaj łatwiej o zatrudnienie. Z uwagi na korzystniejsze warunki atmosferyczne intensyfikuje dzałalność branża budowlana i ogrodnicza, co też skutkuje większą liczbą ofert pracy. W wymienionych tutaj przypadkach jest to głównie zatrudnienie czasowe, na szczyt sezonu.

 

4. Poznaj siebie i doszlifuj dokumenty

Skoro nie ma aż tak wielu ofert i nie wysyłasz tylu aplikacji, co zwykle, możesz poświęcić ten czas na lepsze przygotowanie.

Aby znaleźć optymalne dla siebie stanowisko pracy lub upewnić się co do Twojego wyboru, możesz sięgnąć do popularnych testów osobowości. Pomogą Ci one odkryć Twoje mocne strony i talenty. Więcej na ich temat przeczytasz tutaj >>> Jak lepiej poznać siebie? Popularne testy osobowości i mocnych stron

Doszlifuj Twoje CV: przejrzyj je, zaktualizuj i uzupełnij. Jeśli już udało Ci się skorzystać z listy kontrolnej „Sprawdź Twoje CV!”, to pewnie masz ją zapisaną na Twoim komputerze. Jeśli jeszcze nie zdarzyło Ci się nią posługiwać lub trudno Ci znaleźć plik, to przesyłam link, pod którym pobierzesz listę kontrolną i dowiesz się, jak z niej skorzystać >>> Lista kontrolna „Sprawdź Twoje CV!”

 

5. Im gorzej tym lepiej

Według mnie nie ma złego czasu na poszukiwania i zmianę pracy. Im więcej ofert tym więcej kandydatów. Dlatego uważam, że im gorzej tym lepiej, czyli im mniej ofert tym mniej kandydatów – a więc większe szanse dla tych, którzy nie czekają na „szczyt sezonu” lecz szukają stale i systematycznie – bez przerw na wakacje, święta, długie weekendy itp. Zatem nie czekaj na lepszy moment, tylko działaj.

A jeśli chcesz spróbować Twoich sił w branży hotelarskiej, gastronomicznej, ogrodniczej czy eventowej, to lato jest wręcz wymarzonym czasem na poszukiwanie pracy!

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie szukać ofert pracy, szczególnie kiedy znajdujesz ich mniej niż zwykle, to zajrzyj do tego wpisu >>> Gdzie szukać pracy? Aktualizacja 2021 

 

Bardzo jestem ciekawa Twoich doświadczeń z poszukiwaniem i zmianą pracy,
szczególnie w nietypowych, tzw. „martwych sezonach”.
Napisz proszę w komentarzu.

Powiązane wpisy

Bezpłatne testy osobowości i mocnych stron

Chcesz lepiej poznać siebie, swoje mocne i słabe strony? Zastanawiasz się nad kierunkiem rozwoju zawodowego lub planujesz zmianę pracy? Nie czujesz się dobrze na obecnym stanowisku i chcesz zrozumieć, dlaczego tak jest? Mogą Ci w tym pomóc testy osobowości. W tym wpisie prezentuję trzy bezpłatne testy osobowości, które sama zrobiłam i mogę Ci polecić. Zdecydowanie zgadzam się z wynikami i uważam, że są one wiarygodne. Czytaj dalej >
0

Jak krok po kroku zaplanować cały rok?

Rok 2022 był dla mnie bardzo intensywny i pozytywny. Tak naprawdę dotarło to do mnie dopiero podczas pisania tego tekstu. To bardzo budujące, kiedy uświadamiasz sobie Twoje osiągnięcia. Warto chwalić i doceniać nie tylko innych, ale również - a może przede wszystkim - siebie. Polecam Ci to z całego serca! Czytaj dalej >
0