0
27 sierpnia 2018

Jak znaleźć nową lepszą pracę?

W tym wpisie pokażę Ci, jak podejść do szukania pracy, aby znacznie zwiększyć Twoje szanse na znalezienie tej naprawdę lepszej. Decyzja o podjęciu nowej pracy na zasadzie wyboru mniejszego zła bywa zwykle przepisem na niepowodzenie. Kilka prostych zasad, w jaki sposób przygotować się do poszukiwań i o czym pomyśleć wcześniej, uchroni Cię przed tym ryzykiem. Dowiesz się, kiedy podejmować poszukiwania pracy, w jaki sposób określić cel i zagwarantować sobie warunki zatrudnienia oraz co pomaga, kiedy jednak nie osiągasz założonego celu. 

1. Szukaj nowej pracy, kiedy nie musisz

Zgodnie z zasadą „wykop sobie studnię, zanim zachce Ci się pić”, poszukiwania pracy warto zacząć, zanim stanie się to palącą koniecznością, bo jak wiadomo, tonący chwyta się brzytwy. Zdarza się, że pracownicy wypowiadają umowę u aktualnego pracodawcy nie mając widoków na nową pracę lub własną firmę. Uważam, że to błąd, ponieważ w takiej sytuacji presja jest duża i rzadko pozwala na komfort wyboru rzeczywiście najlepszej propozycji. Aby więc nie być zmuszonym do przyjęcia jakiejkolwiek pracy, nowego zatrudnienia lepiej szukać jeszcze pracując. W ten sposób masz możliwość podjęcia decyzji racjonalnie i zgodnie z Twoimi założeniami. 

Nawet jeżeli Twój okres wypowiedzenie wynosi trzy miesiące, może się okazać, że to wcale nie tak dużo na znalezienie lepszej pracy. Wystarczy trafić na gorszy czas w branży czy słabszą koniunkturę, co oznacza mniejszą ilość atrakcyjnych ogłoszeń. Same procesy rekrutacyjne też często trwają kilka miesięcy i nawet, jeśli praca byłaby wymarzona, to nie mając dochodów trudno czekać na rozstrzygnięcie. 

Czasem pracownicy obawiają się, że długi okres wypowiedzenia będzie istotną przeszkodą dla nowego pracodawcy i chcą się od niego „uwolnić”. Nie uważam, żeby było to konieczne, ponieważ:

  • jeżeli nowemu pracodawcy zależy na zatrudnieniu wybranego kandydata, to będzie skłonny poczekać;
  • okres wypowiedzenia umowy z dotychczasowym pracodawcą zawsze można negocjować, 

Tutaj przeczytasz, jak wnioskować o skrócenie okresu wypowiedzenia i jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę

Chociaż jestem szybka i niecierpliwa, to z żelazną konsekwencją trzymałam się zasady, że składam wypowiedzenie u poprzedniego pracodawcy dopiero wtedy, kiedy mam podpisaną umowę z nowym. I wszystkim polecam taką kolejność. 

2. Co jest dla Ciebie ważne w pracy? 

Często pracownicy podejmują decyzję o zmianie pracy pod wpływem emocji, bo „mam dość”, „jest mi tu źle”, „szef mnie wkurza”, „firma jest do kitu”. Doskonale rozumiem to wzburzenie, rozczarowanie i poczucie niesprawiedliwości. Złość to jeden z moich głównych motywatorów do działania 😉 

Wiem, że jednak warto zadać sobie kilka dodatkowych pytań, które pomagają dotrzeć do sedna problemu i w przyszłości znaleźć naprawdę lepsze zatrudnienie. 

  1. „mam dość” – czego dokładnie? co Ci przeszkadza? 
  2. „jest mi tu źle” – z jakiego powodu? co negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie?
  3. „szef mnie wkurza” – jakimi zachowaniami? co psuje Wasze relacje? 
  4. „firma jest do kitu” – dlaczego tak uważasz? jakich oczekiwań nie spełnia pracodawca?

Dzięki temu zdefiniujesz te aspekty pracy, które są dla Ciebie naprawdę ważne. 

Rozmawiałam ostatnio ze znajomą, która trochę narzekała na obecne zatrudnienie. Okazało się m.in., że firma nie zapewnia żadnych szkoleń ani kursów. Znając aktualny rynek pracy i oczekiwania kandydatów dążących do podnoszenia kompetencji i rozwoju umiejętności, przyjęłam, że to właśnie jest dużym minusem aktualnego pracodawcy. Jakież było moje zdziwienie, kiedy znajoma stwierdziła, że wcale nie zależy jej na szkoleniach opłacanych przez firmę, bo woli się uczyć w innych sposób i na własną rękę. Wniosek: niekoniecznie to, co jest ważne dla „wszystkich” musi być ważne też dla Ciebie. Jednej osobie przeszkadza duża ilość osób w pokoju, innej chaotyczny szef, a jeszcze innej długie dojazdy. Kiedy już będziesz wiedzieć, co Ci przeszkadza, łatwiej będzie Ci określić, czego szukasz. 

Tutaj przeczytasz, gdzie szukać pracy?

3. Jakiej pracy szukasz?

Ogłoszeń rekrutacyjnych są tysiące, ale przeglądanie ich wszystkich nie ma żadnego sensu. Zanim przystąpisz do poszukiwań wypisz sobie te rzeczy, które mają dla Ciebie największe znaczenie, np. branża, wielkość firmy, lokalizacja, poziom i nazwa stanowiska, benefity, wysokość wynagrodzenia.

Koniecznie sprawdź, ile powinno wynosić Twoje wynagrodzenie.

Przyjmij pewne założenia, które bedą wyznaczały kierunek poszukiwań. Oczywiście część Twoich oczekiwań będzie możliwa do weryfikacji dopiero na dalszym etapie rekrutacji, warto mieć je jednak na uwadze od samego początku. Z drugiej strony zanotuj, czego nigdy nie zaakceptujesz, np. pracy zmianowej, bo masz małe dzieci czy zagranicznych podróży służbowych, bo masz lęk przed lataniem samolotami. Zachęcam Cię do pójścia krok dalej: napisz, jaka praca byłaby idealna dla Ciebie? Może pierwsza odpowiedź będzie: „żadna”, albo „taka, żeby nic nie robić i dostawać 100.000 miesięcznie”. Zadając to pytanie dostaję czasem takie odpowiedzi 🙂 Ale po chwili zwykle powraca realne myślenie i okazuje się, że ten ideał nie jest wcale tak odległy, bo oznacza np. płatne nadgodziny czy dofinansowanie edukacji. 

Chociaż pytanie o plany zawodowe w perspektywie 3-5 lat jest niemal standardem na rozmowach rekrutacyjnych, wiele osób ma duży problem z odpowiedzią na nie, co może oznaczać, że nie mają pomysłu na swoją zawodową przyszłość. A przecież „jeżeli nie wiesz, dokąd zmierzasz, każda droga zaprowadzi cię donikąd” (Henry Kissinger.) Jeśli zmiana pracy ma być tylko ucieczką przed aktualnymi niedogodnościami, to z założenia ma charakter tymczasowy. Zaplanuj Twoją ścieżkę kariery samodzielnie i nie pozwól, aby zrobił to za Ciebie ktoś inny czy przypadek. Zawsze możesz Twoją wizję zmodyfikować lub całkowicie zmienić, ale niech będzie TWOJA! 

Sama kilka razy zmieniałam kierunki mojej drogi zawodowej. Na Filologię Germańską poszłam z misją zostania nauczycielką języka niemieckiego, ale już podczas praktyk studenckich przekonałam się, że instytucja szkoły i warunki zatrudnienia zupełnie mi nie odpowiadają. Rozpoczęłam więc pracę w biurze. Później miałam pomysł zdobycia uprawnień tłumacza przysięgłego, który też nie przetrwał próby czasu. No cóż, nie wszystkie plany się realizuje, ale i tak warto je mieć. 

4. Potwierdź warunki zatrudnienia 

Prowadząc procesy rekrutacyjne kontaktuję się telefonicznie z wybranym kandydatem i przekazuję dobrą wiadomość o chęci zatrudnienia. Następnie przesyłam mailem podsumowanie oferowanych warunków, w tym nazwę stanowiska, wysokość wynagrodzenia, rodzaj umowy itp. prosząc kandydata o akceptację i potwierdzenie. Po otrzymaniu odpowiedzi wysyłam umowę, która zawiera wszystkie istotne informacje, w tym zakres odpowiedzialności. Dzięki takiej komunikacji unikam nieporozumień i niedomówień, które mogą prowadzić do rozczarowań i konfliktów. 

Wiem, że nie wszystkie procesy rekrutacji tak wyglądają, dlatego polecam Ci postarać się o pisemne potwierdzenie warunków zatrudnienia. Słyszałam o sytuacjach, kiedy nowy pracodawca „zapomina” o obiecanym miejscu parkingowym czy samochodzie służbowym, a nawet zawiera umowę na stanowisko inne niż było w ogłoszeniu. Jeśli firma, do której aplikujesz nie ma w zwyczaju wysyłać maili w tej sprawie, to Ty napisz wiadomość. W tym celu zanotuj adres mailowy osoby, która się z Tobą kontaktuje oraz wszystkie istotne informacje. Poniżej przykładowa treść takiej wiadomości. 

Szanowni Państwo, 

dziękuję za kontakt telefoniczny i propozycję pracy. 

Zgodnie z otrzymanymi informacjami, uprzejmie proszę o potwierdzenie poniższych warunków zatrudnienia w Państwa firmie:

stanowisko: 

początek zatrudnienia:

rodzaj umowy: 

wynagrodzenie: 

Bardzo proszę o przesłanie umowy, którą będziemy podpisywać (w dniu ______.) Po zapoznaniu się z jej treścią i uzupełnieniu moich danych odeślę dokument do Państwa droga mailową. 

Jeszcze raz dziękuję za zaufanie i chęć zatrudnienia mnie w Państwa firmie. 

Pozdrawiam

/podpis/ 

To może Ci bardzo pomóc, gdyby później np. osoba ustalająca z Tobą warunki zatrudnienia była nieobecna albo pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości. 

5. Poznaj siebie

Aby poczuć się naprawdę dobrze w nowej pracy niezbędne jest uwzględnienie własnych predyspozycji i preferencji. Jest wiele testów, którymi można diagnozować typ osobowości, talenty i mocne strony, np. test Gallupa czy Extended DISC.

Jeśli jednak nie masz możliwości skorzystania z takich narzędzi, to po prostu zastanów się, które zadania przychodzą Ci z łatwością, dają satysfakcję i sprawiają przyjemność, a które są dla Ciebie trudne i wywołują niechęć. Nie uzyskasz w ten sposób bardzo dogłębnej analizy odkrywającej wszystkie uwarunkowania, ale przecież znasz siebie na tyle dobrze, żeby odpowiedzieć sobie na tak proste pytania. Idąc dalej, możesz zastanowić się, co takiego jest w tych lubianych i nielubianych obowiązkach, że tak właśnie je postrzegasz. Znasz Twój charakter jak nikt na świecie, a takie przemyślenia pomogą Ci lepiej nazwać pewne cechy i zobaczyć ich powiązanie z pracą zawodową. Intuicyjnie wiesz, że osobie małomównej i lubiącej samotność niełatwo będzie pracować w bezpośrednim kontakcie z klientem, a kreatywnej i kontaktowej wprowadzać cały dzień dane do zestawień. 

Często na rozmowach kwalifikacyjnych padają pytania: jakie są Twoje mocne strony? które zadania chętnie wykonujesz? czy wolisz pracować indywidualnie czy w zespole? Kiedy dokładniej przeanalizujesz Twój stosunek do poszczególnych zadań, dużo łatwiej będzie ci na nie odpowiedzieć. 

6. Inwestuj w siebie

Jeżeli znajdujesz bardzo atrakcyjne oferty pracy, ale zawierają one pojedyncze wymagania, których nie spełniasz, to może należałoby pomyśleć o ich uzupełnieniu. Załóżmy, że ktoś poszukuje pracy jako informatyk lub asystentka nie znając języka angielskiego na poziomie komunikatywnym. Od razu widać, że zdobycie tej kompetencji pozwoli kandydatom odpowiadać na więcej ogłoszeń, bo przecież w informatyce dokumentacja i instrukcje najczęściej są w języku angielskim, a organizując podróż służbową czy przyjmując zagranicznych gości asystentka nie poradzi sobie bez angielskiego. 

Oczywiście jest to tylko przykład. Taką kompetencją wartą uzupełnienia może być w Twoim przypadku coś zupełnie innego, np. certyfikat potwierdzający umiejętności zarządzania projektem czy pracy z bazami danych, kurs księgowy czy kadrowo-płacowy, prawo jazdy kategorii B czy C. 

W zależności od tego, jakiego rodzaju są to kompetencje i na jakim poziomie jest Twoja aktualna wiedza, osiągnięcie oczekiwanego poziomu zajmie od kilku tygodni nawet do kilku lat. Ale właśnie na tym polega planowanie kariery! Miej wizję i konsekwentnie ją realizuj, nawet jeśli zajmie to więcej czasu niż zakładasz. Poza tym, zdarza się, że ubiegając się o nową pracę wystarczy wykazać, że właśnie pracujesz nad tą umiejętnością, na której zależy nowemu pracodawcy. 

7. Dobrze się prezentuj

Zanim będziesz mieć możliwość spotkania się z przedstawicielami firmy Twoją wizytówką są Twoje dokumenty aplikacyjne. Dlatego zaprezentuj się w CV najlepiej jak możesz. Dobrze przemyśl jego treść i układ oraz dopasuj do stanowiska, na które aplikujesz. Zadbaj też o profesjonalne zdjęcie.

Czasami zamiast szukać ofert pracy, wystarczy dać się znaleźć. Niektóre rekrutacje są prowadzone tzw. metodą poszukiwań bezpośrednich (direct search). Rekruterzy wyszukują kandydatów na portalach społecznościowych, szczególnie tych o charakterze profesjonalnym, jak LinkedIn i GoldenLine. 

We wpisie „Gdzie szukać pracy?” znajdziesz również wskazówki, jak dać się znaleźć rekruterom.

8. A jeśli nie znajdujesz nowej pracy?

Powyżej pisałam o założeniach i oczekiwaniach, które odpowiednio określone pomogą Ci znaleźć lepsze warunki zatrudnienia. A co, jeśli takich ofert nie znajdujesz? Należałoby wrócić do wymagań i je zweryfikować. Dotrzesz do większej liczby ogłoszeń, jeśli np. rozszerzysz lub zmienisz terytorium poszukiwań. Bo chociaż na koniec czerwca 2018 bezrobocie rejestrowane w Polsce wynosiło zaledwie 5,9%, to są województwa, gdzie wskaźnik ten sięga aż 10%. Ponadto znalezienie zatrudnienia jako dyrektor finansowy w międzynarodowej firmie w małej miejscowości są raczej niewielkie. 

Decyzja o zmianie miejsca zamieszkania bywa trudna, o czym sama się przekonałam. W 2009 roku kryzys w branży motoryzacyjnej (w której wtedy pracowałam) zmusił mnie do przeprowadzki do zupełnie dla mnie obcej Warszawy. Z mojego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że było warto. Nawet bardzo! Ale każdy musi sam rozważyć taką decyzję. Wydaje mi się, że Polacy stają się coraz bardziej mobilni i szukając rozwoju zawodowego gotowi są przenieść się do innego miasta, nawet z całą rodziną. 

A co, jeśli znajdujesz ogłoszenia i odpowiadasz na nie, a nie dostajesz odpowiedzi? Przyczyny mogą być różne, np.:

  1. za późno odpowiadasz na ogłoszenia i rekruterzy mają już wybranych kandydatów zanim wpłynie Twoje zgłoszenie,
  2. inni kandydaci lepiej spełniają wymagania,
  3. Twoje CV niewystarczająco prezentuje Twoje atuty i rekruterzy nie znajdują w nim informacji, na których im zależy. 

Dlatego tak ważne jest regularne śledzenie ogłoszeń, dokładna analiza ich treści i przygotowanie naprawdę dobrych dokumentów aplikacyjnych, a zwłaszcza CV. 

Oczywiście nikt nie da Ci gwarancji, że nowa praca będzie lepsza od poprzedniej. O słuszności Twojej decyzji przekonasz się dopiero po jakimś czasie od podjęcia nowego zatrudnienia. Możesz jednak z pewnością już na początku ograniczyć ryzyko błędu i przyjąć kierunek, który zwiększa Twoje szanse na sukces. Teraz wiesz już, jak to zrobić. Mnie też się kiedyś zdarzyło zmienić pracę na – jak się później okazało – gorszą, ale za to dzięki niej, dostałam potem dużo lepszą. 

Jeśli artykuł był dla Ciebie inspirujący, pozwól, aby zainspirował też Twoich znajomych. Udostępnij korzystając z ikonek portali społecznościowych po lewej stronie.

Pomóż mi przygotować dla Ciebie kolejne wpisy. Napisz proszę w komentarzu, co  najbardziej by Ci pomogło w znalezieniu nowej pracy.

Powiązane wpisy

Urlop wypoczynkowy - prawa pracownika i obowiązki pracodawcy

Nawet od bardzo lubianej pracy trzeba czasem odpocząć. Dlatego każdy zatrudniony ma prawo do urlopu i wypoczynku. Jest ono gwarantowane i opisane w Kodeksie pracy, do którego często będę się tutaj odwoływać. Z tego wpisu dowiesz się: jak obliczyć przysługujący Ci urlop wypoczynkowy, jakie są Twoje prawa urlopowe, jakie obowiązki ma pracodawca w związku z urlopem, z czym się wiąże odwołanie urlopu - dla Ciebie i dla pracodawcy. Czytaj dalej >
0

Harry Potter w Porto, czyli fake news ma się dobrze

Kolejny dzień zwiedzania. Jedziemy do Porto, gdzie czekają nas kręte malownicze uliczki, które pną się w górę i opadają w dół. Zwiedzamy. Torre Dos Clerigos - najwyższa wieża w mieście, Avenida Dos Aliados z ratuszem i pomnikiem króla Piotra IV, stacja Sao Bento zdobiona obrazami wykonanymi z azulejos - charakterystycznych portugalskich kafli. Czytaj dalej >
0