0
08 stycznia 2019

Jak zawodowo zacząć nowy rok?

Niezależnie od tego, czy chcesz coś radykalnie zmienić w pracy, czy też odrobinę poprawić, w tym wpisie przeczytasz, co warto zrobić w nowym roku. Opisuję proste kroki, które pomogą Ci poprawić Twoje życie zawodowe. Może utwierdzisz się w przekonaniu, że konieczna jest duża zmiana, a może okaże się, że wystarczą niewielkie korekty. Sama jestem ciekawa 😉

Mamy Nowy Rok! Świeżutki i pachnący. Wszyscy robią noworoczne postanowienia, które często dotyczą kariery zawodowej. To ważny obszar życia i warto poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi. Tylko ambitne cele mobilizują do działania i pozwalają utrzymać motywację. Jednak każdy cel należy następnie podzielić na kolejne kroki do wykonania. Bo, jak powiedział Henry Ford, „Żadne zadanie nie jest szczególnie trudne, jeśli podzielisz je na mniejsze podzadania.”

Jeśli zatem postanawiasz sobie, że znajdziesz nową pracę, to niech pierwszym krokiem będzie aktualizacja CV, zrobienie nowego zdjęcia, zajrzenie na strony z ofertami pracy czy skonfrontowanie Twojego wynagrodzenia z rynkiem.

Jeżeli myślisz o awansie, zaplanuj działania, dzięki którym rozwiniesz kompetencje, np. ucz się języka obcego, zdobądź inną ważną umiejętność, zrób kurs zawodowy czy studia.

Jeśli aktualna praca Ci odpowiada, a są tylko pewne aspekty, które chcesz poprawić, zajmij się nimi, np. zorganizuj lepiej miejsce pracy, zadbaj o relacje z osobami, z którymi współpracujesz.

Bez względu na to, jakie masz plany zawodowe na nowy rok, polecam Ci wykonanie kilku prostych działań, które pomogą Ci inaczej spojrzeć na Twoją pozycję na rynku pracy i podjąć decyzję, czy potrzebna jest jakaś zmiana. Przygotujesz się też na wypadek nieoczekiwanych zwrotów akcji czy niespodziewanych atrakcyjnych propozycji.

Zaktualizuj Twoje CV i profile

Otwórz ostatnią wersję CV i korzystając z listy kontrolnej Sprawdź Twoje CV zobacz, na ile zawarte w nim informacje są aktualne i kompletne.

 • Czy przedstawiasz się odpowiednio we wstępie opisując Twój profil zawodowy?
 • Czy ostatnie miejsce zatrudnienia i stanowisko się zmieniły?
 • Czy podajesz zakres obowiązków na każdym stanowisku?
 • Czy CV zawiera aktualnie obowiązujące klauzule dotyczące przetwarzania danych?

Więcej wskazówek i pytań znajdziesz w liście kontrolnej Sprawdź Twoje CV

Proponuję też umówić się z dobrym fotografem, który zrobi Ci naprawdę efektowne i profesjonalne zdjęcia. Najlepiej wybrać osobę, która specjalizuje się w portretach i będzie w stanie Ci doradzić. Takie zdjęcia wykorzystasz nie tylko w CV.

Jeśli posiadasz profile na stronach z ofertami pracy czy portalach społecznościowych dla profesjonalistów, przejrzyj zawarte tam informacje i również je zaktualizuj.

Zajrzyj na strony z ofertami pracy

We wpisie Gdzie szukać pracy? znajdziesz wiele wskazówek dotyczących portali ogłoszeniowych oraz innych miejsc, w których można znaleźć interesujące oferty pracy. Piszę tam również, jak się poruszać po tych stronach, aby nie przeoczyć istotnych informacji.

Przede wszystkim zacznij jednak od powiedzenia sobie:

 • czego szukasz?
 • co jest dla Ciebie ważne?
 • jaki aspekt jest niezbędny?
 • z czego możesz zrezygnować?

Szukać można bez konkretnego celu, aby jednak znaleźć coś wartościowego, trzeba dokładnie wiedzieć, co to ma być. A jeśli zdecydujesz, że czas najwyższy znaleźć nową pracę, podejdź do tego systematycznie i w sposób uporządkowany. Z wpisu Jak szukać pracy nie tracąc mnóstwa czasu? dowiesz się, jak się zorganizować i ile czasu będziesz potrzebować. Znajdziesz w nim również proste narzędzie do monitorowania wyników, które pozwala odnaleźć się w gąszczu ogłoszeń i maili.

Zweryfikuj poziom wynagrodzenia

O satysfakcji z pracy w dużym stopniu decydują zarobki. Istotne są tutaj Twoje osobiste odczucia i potrzeby, jednak warto je skonfrontować z ofertą rynku pracy. W tym wpisie Sprawdź, ile powinno wynosić Twoje wynagrodzenie podpowiadam, w jaki sposób określić poziom zarobków. Można skorzystać z gotowych zestawień, jak również wygenerować indywidualny raport uwzględniający Twoją sytuację: wykształcenie, umiejętności, doświadczenie itp.

Czy wykorzystasz tę wiedzę do poszukiwania nowej pracy czy do negocjacji podwyżki w obecnej firmie, zależy już od Ciebie.

Ucz się języka obcego

Języków obcych zawsze warto się uczyć. Dodatkową motywacją może być z pewnością poprawienie pozycji na rynku pracy. Wszystkich zachęcam do opanowania na dobrym poziomie języka angielskiego, który jest koniecznością życiową (jak mawiał prof. Szulc). Z wpisu Które języki obce przydadzą się w pracy najbardziej? dowiesz się, jakie znaczenie mają poszczególne języki w różnych branżach.

Proponuję zacząć od nauczenia się lub szlifowania języka angielskiego. W następnej kolejności najprościej będzie kontynuować naukę języka, który już choć trochę znasz. Wiem, że wspomnienia szkolne często zniechęcają, ale zawsze lepiej budować na gotowej podstawie, niż zaczynać od zera. Nie musisz od razu kupować drogich kursów i siedzieć godzinami nad książkami. Jest wiele portali internetowych, na których można uczyć się samodzielnie różnych języków obcych zupełnie za darmo.

Zrób kurs zawodowy lub studia

Podczas wypełniania ankiet rekrutacyjnych czy podawania informacji do raportów o wynagrodzeniach, można zauważyć, że w wachlarzu kompetencji brakuje nam jakiegoś istotnego elementu. Jeśli przykładowo pracujesz w dziale personalnym, mogą to być zagadnienia płacowe. Wówczas należałoby zorientować się, w jaki sposób sprawnie i efektywnie uzupełnić taką wiedzę, najlepiej korzystając z renomowanego ośrodka kształcenia, którego certyfikaty są cenione w branży. Pamiętaj jednak, aby odpowiedzieć sobie, czy zamierzasz wykorzystywać te umiejętności w praktyce, bo – jak wiadomo – bez ćwiczenia pójdą w niepamięć, a sam dokument nie będzie przedstawiał większej wartości. Jeśli zagadnienia płacowe nie są obszarem, którym chcesz się zajmować, pomyśl o innym.

Podaję tu przykłady dotyczące działu personalnego, ale podobnie jest w każdym innym obszarze:

 • zdiagnozuj, co by Ci pomogło wejść na kolejny poziom kariery zawodowej;
 • wybierz obszar do rozwoju;
 • dowiedz się, jak najlepiej zdobyć nowe umiejętności;
 • ucz się i korzystaj z nowej wiedzy.

Zorganizuj lepiej miejsce pracy

Zastanów się, co Ci przeszkadza: czego jest za dużo lub czego brakuje. Może nie masz już gdzie przechowywać segregatorów? Zanim pobiegniesz prosić o kolejną szafę, sprawdź, czy wszystkie archiwalne dokumenty są naprawdę niezbędne, a jeśli tak, to jak często do nich zaglądasz. Może trzeba przenieść je do archiwum, a może po prostu zniszczyć? Może zeskanować ważne dokumenty i zarchiwizować w odpowiednich folderach?

W nadmiarze występują również maile, foldery, teczki, skoroszyty, pudła, kalendarze, notatniki, broszury, artykuły biurowe, przybory do pisania, przegródki i tacki na dokumenty, kubeczki i inne gadżety. Pozbądź się tych zbędnych i zyskaj więcej przestrzeni.

Jeśli w pracy przeszkadza Ci brak pewnych programów, narzędzi czy urządzeń, może trzeba się o nie upomnieć. Wniosek o zakup warto odpowiednio przygotować i umotywować. W biznesie wszystko musi się opłacać, więc zbierz oferty, wybierz Twoim zdaniem najkorzystniejszą, a przede wszystkim pokaż, w jaki sposób firma dzięki nowemu zakupowi zyska, bo np. Ty będziesz mieć czas na ważniejsze sprawy, klienci będą sprawniej obsługiwani czy firma poprawi swój wizerunek.

Zadbaj o relacje w pracy

Niezależnie od tego, jak długo zamierzasz pracować w obecnym miejscu, zadbaj o relacje. Jeśli popracujesz tu dłużej, wszystkim będzie przyjemniej, a jeśli odejdziesz, pozostawisz dobre wspomnienia.

Nowy rok, nowe otwarcie. Może warto zakopać topór wojenny, wyciągnąć rękę, zdobyć się na szczerą rozmowę, wyjaśnić stare nieporozumienia? Czasem wystarczy kilka życzliwych słów i otwarte powiedzenie sobie, czego od siebie nawzajem oczekujemy. Polecam też poznawanie innych osób, z którymi masz mniejszy kontakt. Zjedz obiad w innym gronie niż zwykle, zainteresuj się, co słychać w dziale, z którym masz mało styczności.

Jasne – to nie jest łatwe. Ale w pracy, jak wszędzie, oprócz jakości liczy się też marketing. I nie chodzi tu o fałszywe schlebianie czy kreowanie się na gwiazdę. Chodzi o pełen profesjonalizm połączony z dobrą reputacją i autentycznym zainteresowaniem drugim człowiekiem.

Rozwiń jedną z istotnych w pracy kompetencji

Na codzień wspieram rozwój pracowników i często organizuję na ich prośbę szkolenia z tzw. kompetencji miękkich. Największą popularnością cieszą się: asertywność, komunikacja interpersonalna i zarządzanie sobą w czasie. Mam jednak nieodparte wrażenie, że szkolenia nie do końca przynoszą oczekiwane przez uczestników efekty. Na czym polega błąd?

Na szkoleniu nie dostaniesz gotowego remedium na Twoją „dolegliwość” i nie zadziała ono samo z siebie w taki sposób, że wszystko samoczynnie się „naprawi”. Jest to raczej kurs gotowania, na którym dostajesz i ćwiczysz nowe przepisy, ale żeby na codzień mieć efekt, czyli zjeść coś dobrego, musisz się wysilić i samodzielnie przyrządzić danie. Analogicznie na szkoleniach otrzymujesz wskazówki i wykonujesz zadania, które pozwolą Ci rozwijać nowe zachowania i nawyki. Nie łódź się więc, że wystarczy skorzystać z jednego ze szkoleń o wdzięcznym tytule „Asertywność w relacjach zawodowych”, „Efektywne zarządzanie sobą w czasie” czy „Komunikacja interpersonalna”. To dopiero wstęp, ważny, ale jednak wstęp. Największy wysiłek potrzebny jest później, kiedy zaczniesz działać w inny sposób.

Jak widzisz, dzięki prostym działaniom można wiele zyskać. Zajmij się tym, co dla Ciebie aktualnie jest najważniejsze i najbardziej potrzebne. W pracy spędzamy mnóstwo czasu i angażujemy wiele energii, zadbaj więc, aby dawała Ci ona satysfakcję.

Jeśli jest temat, o którym powinnam według Ciebie napisać, bo brakuje takich informacji, a mogłyby Ci pomóc, napisz koniecznie w komentarzu. Obiecuję zająć się nim najlepiej jak będę potrafiła.

 

Aby pomóc Twoim znajomym, którzy szukają pracy, udostępnij artykuł korzystając z ikonek portali społecznościowych po lewej stronie.

Powiązane wpisy

Bezpłatne testy osobowości i mocnych stron

Chcesz lepiej poznać siebie, swoje mocne i słabe strony? Zastanawiasz się nad kierunkiem rozwoju zawodowego lub planujesz zmianę pracy? Nie czujesz się dobrze na obecnym stanowisku i chcesz zrozumieć, dlaczego tak jest? Mogą Ci w tym pomóc testy osobowości. W tym wpisie prezentuję trzy bezpłatne testy osobowości, które sama zrobiłam i mogę Ci polecić. Zdecydowanie zgadzam się z wynikami i uważam, że są one wiarygodne. Czytaj dalej >
0

Jak krok po kroku zaplanować cały rok?

Rok 2022 był dla mnie bardzo intensywny i pozytywny. Tak naprawdę dotarło to do mnie dopiero podczas pisania tego tekstu. To bardzo budujące, kiedy uświadamiasz sobie Twoje osiągnięcia. Warto chwalić i doceniać nie tylko innych, ale również - a może przede wszystkim - siebie. Polecam Ci to z całego serca! Czytaj dalej >
0