0
09 maja 2022

Jak lepiej poznać siebie? Popularne testy osobowości i mocnych stron

Wiele osób ma kłopot z wyborem swojej zawodowej drogi i wyznaczeniem celów. Często dostaję pytania, jak określić swoje predyspozycje i odkryć mocne strony, pomagając sobie w ten sposób w znalezieniu lepiej dopasowanej pracy. Pracy dającej satysfakcję, w której można realizować swoje zainteresowania i z radością wykonywać zadania.

W tym wpisie znajdziesz informacje o testach, które mogą Ci pomóc. Zaczynam od tych najbardziej znanych, które jednak są odpłatne. Chcę zaznaczyć, że nie oceniam testów z naukowego punktu widzenia, a jedynie przez pryzmat moich własnych doświadczeń, jeśli takie mam. Bazuję głównie na ogólnie dostępnych informacjach.

Obiecuję, że to nie jedyny wpis w tym temacie. W kolejnym kroku planuję opisać bezpłatne testy osobowości i mocnych stron. Ponieważ jednak chcę najpierw sprawdzić je sama, potrzebuję na to trochę czasu. Zaglądaj na bloga, żeby nie przegapić artykułu o bezpłatnych testach osobowości i predyspozycji.

Na jakikolwiek z testów się zdecydujesz, pamiętaj, aby wypełniać go zgodnie z instrukcjami, szczerze i bez kalkulowania wyniku. Jeśli chcesz dowiedzieć się prawdy o sobie, to musisz odpowiadać szczerze, nawet jeśli Twoje odpowiedzi nie bardzo Ci się podobają. W przeciwnym razie nie ma sensu robienia jakichkolwiek testów. Tu nie chodzi o poprawność, marketing czy myślenie życzeniowe, lecz o realne i możliwie obiektywne spojrzenie na siebie.

Każdy człowiek jest inny i to jest niesamowite!
Każdy jest wspaniały i ma ogromny potencjał!

Trzy najbardziej popularne w Polsce testy to StrengthsFinder – inaczej test Gallupa, DiSC oraz Insights Discovery.
Miałam okazję zrobić dwa z nich: test Gallupa i Insights Discovery. Oczywiście dowiedziałam się kilku ciekawych szczegółów, jednak wyniki nie były dla mnie ani zaskakujące ani przełomowe. Raczej potwierdziły moją ocenę samej siebie. Może to wynikać z tego, że rozwojem i edukacją zajmuję się od bardzo dawna, co wymagało ode mnie poznania swojej osobowości. Oprócz samoświadomości charakteryzuje mnie też szczerość – przede wszystkim wobec siebie. W związku z tym potrafię dostrzec moje mocne i słabe strony oraz otwarcie przyznać się zarówno do moich zalet jak i wad.

Rozumiem jednak, że nie każdy tak ma. Czasem źle rozumiana skromność lub poczucie wstydu powodują opór w definiowaniu własnych atutów i słabości. I tutaj z pomocą mogą przyjść testy osobowości czy też testy mocnych stron.

 

1. StrengthsFinder – inaczej test Gallupa – inaczej CliftonStrengths

Jak podaje Wikipedia, test Gallupa to psychometryczne narzędzie badawcze stworzone przez Donalda Cliftona w Instytucie Gallupa. Narzędzie umożliwia ocenę natężenia 34 cech zwanych talentami, z których 5 jest dominujących. Talent rozumiany jest jako naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i działania, który może zostać produktywnie wykorzystany. Zgodnie z teorią osoby wykorzystujące te talenty mają szansę działać najefektywniej.

Lista cech, tzw. talentów:
Aktywator (ang. Activator)
Analityk (ang. Analytical)
Bezstronność (ang. Consistency, dawniej Fairness)
Bliskość (ang. Relator)
Czar (ang. Woo)
Dowodzenie (ang. Command)
Dyscyplina (ang. Discipline)
Elastyczność (ang. Adaptability)
Empatia (ang. Empathy)
Indywidualizacja (ang. Individualization)
Integrator (ang. Includer, dawniej Inclusiveness)
Intelekt (ang. Intellection)
Komunikatywność (ang. Communication)
Kontekst (ang. Context)
Maksymalista (ang. Maximizer)
Naprawianie (ang. Restorative)
Odkrywczość (ang. Ideation)
Odpowiedzialność (ang. Responsibility)
Optymista (ang. Positivity)
Organizator (ang. Arranger)
Osiąganie (ang. Achiever)
Poważanie (ang. Significance)
Pryncypialność (ang. Belief)
Rozwaga (ang. Deliberative)
Rozwijanie innych (ang. Developer)
Rywalizacja (ang. Competition)
Strateg (ang. Strategic)
Uczenie się (ang. Learner)
Ukierunkowanie (ang. Focus)
Wiara w siebie (ang. Self-Assurance)
Wizjoner (ang. Futuristic)
Współzależność (ang. Connectedness)
Zbieranie (ang. Input)
Zgodność (ang. Harmony)

Test zawiera 177 pytań, a raczej par stwierdzeń, z których trzeba wybrać jedno. Na odpowiedź masz maksymalnie 20 sekund. Więc wypełnienie go zajmie ok. 45 minut.

Więcej informacji znajdziesz na stronie GALLUP Store. Niestety strona jest tylko w języku angielskim, ale możesz skorzystać z funkcji translatora 😉
Natomiast test można zrobić w języku polskim i również po polsku otrzymać wyniki.

Widzę, że są różne opcje zakupu:

Jest też inne rozwiązanie. Na Amazon możesz kupić książkę StrengthsFinder 2.0 w wersji papierowej (cena: 18 USD) lub na Kindle (cena 20,99 USD). Zawiera ona kod, dzięki któremu odbierzesz dostęp do testu online już bez opłat. Książka jest po angielsku – podobnie jak wszystkie informacje na stronie internetowej, ale test oczywiście możesz zrobić po polsku.

 

2. Test DiSC

Wg informacji DiSC Polska metoda opiera się na cztero-kwadrantowym modelu, który opisuje cztery style zachowania. Dla części osób typowy jest jeden styl zachowania, dla innych może być to kombinacja dwóch lub trzech styli. W praktyce wyróżniamy 15 klasycznych stylów zachowania, czasami zwanymi stylami pracy lub stylami kompetencyjnymi.

Test kompetencyjny DiSC opisuje cztery style zachowania:

  • Przewaga i dominacja: to osoby stanowcze i bezpośrednie, zdecydowane, o silnym charakterze, gotowe podejmować nowe wyzwania lub nowe działania, oczekujące natychmiastowych rezultatów.
  • Inspirowanie: to osoby otwarte, o pozytywnym nastawieniu, które lubią współpracować w zespole, dzielić się pomysłami, motywować, lub kiedy trzeba, rozbawić swoich współpracowników.
  • Stabilizacja: to osoby sympatyczne, chętne do współpracy., które lubią pozostawać w cieniu, wypełniają swoje obowiązki w sposób systematyczny i łatwy do przewidzenia, często są również dobrymi słuchaczami.
  • Ostrożność: to osoby dokładne, systematyczne, dążą do uzyskania najwyższej jakości, planujące naprzód, preferujące systematyczne podejście do problemu, wielokrotnie sprawdzające efekty swojej pracy w celu uzyskania jak największej dokładności.

Niestety nie znalazłam dokładniejszych informacji o samym teście, możliwości skorzystania z niego czy cenie. Pewnie można się skontaktować z DiSC Polska, aby uzyskać kontakt do osób lub organizacji posiadających certyfikację i przeprowadzających takie testy.

 

3. Test Insights Discovery

Zgodnie z informacjami ze strony Insights metodologia Insights Discovery wywodzi się z jungowskiej psychologii osobowości i bazuje na stworzonej przez Junga typologii. W oparciu o ten podział, Insights Discovery wyróżnia osiem typów, za którymi stoją charakterystyczne kompetencje psychologiczne. Model opisuje profil osobowości w ujęciu preferencji jungowskich Ekstrawersji-Introwersji, Myślenia-Uczuć oraz Doznań-Intuicji.
Postawa Ekstrawersji-Introwersji definiuje nasze zainteresowanie światem zewnętrznym rozumianym jako przeciwieństwo świata wewnętrznego, indywidualnego. Funkcja Myślenia-Uczuć determinuje nasz sposób wartościowania i podejmowania decyzji. Doznania-Intuicja to wymiar opisujący sposób absorbowania oraz przetwarzania informacji z otoczenia.
Wszystkie funkcje oraz postawy przedstawione są w formie koła, co ułatwia zrozumienie modelu oraz powiązań pomiędzy poszczególnymi typami a leżącymi u ich podstaw funkcjami opisanymi przez C.G. Junga.

Aby skorzystać z testu, należy się skontaktować z Insights. Niestety nie znalazłam informacji o kosztach takiego badania.

 

Pamiętaj, że testy mają sens wyłącznie wtedy, gdy odpowiadasz na pytania szczerze i bez oceniania. Jeśli zatem zdecydujesz się na któryś z nich i poniesiesz koszty, to zadbaj, aby inwestycja przyniosła oczekiwane efekty. Pozwól sobie na absolutną autentyczność i otwartość.

Z testami mam do czynienia jako użytkownik, a nie instruktor czy trener. Niemniej uważam, że to ciekawe doświadczenie i może być pomocne, jeżeli szukasz swojej drogi i chcesz lepiej poznać siebie.

Jeśli jednak nie masz możliwości skorzystania z takich narzędzi, to po prostu pomyśl, które zadania przychodzą Ci z łatwością, dają satysfakcję i sprawiają przyjemność, a które są dla Ciebie trudne i wywołują niechęć. Możesz też zastanowić się, co takiego jest w tych lubianych i nielubianych obowiązkach, że tak właśnie je postrzegasz. Intuicyjnie wiesz, że osobie małomównej i lubiącej samotność niełatwo będzie pracować w bezpośrednim kontakcie z klientem, a kreatywnej i kontaktowej wprowadzać cały dzień dane do zestawień. 

Z pomocą testów lub bez nich, jeśli zdecydujesz się na zmianę pracy, zadbaj, aby była to naprawdę lepsza praca. Jak to zrobić, przeczytasz w artykule Jak znaleźć nową lepszą pracę?

Ciekawa jestem, czy zdarzyło Ci się korzystać z któregoś z tych trzech testów?
A może z jeszcze innego?
Czy wyniki Cię zaskoczyły czy raczej potwierdziły Twoją wiedzę o sobie?
Napisz proszę w komentarzu.

Powiązane wpisy

Bezpłatne testy osobowości i mocnych stron

Chcesz lepiej poznać siebie, swoje mocne i słabe strony? Zastanawiasz się nad kierunkiem rozwoju zawodowego lub planujesz zmianę pracy? Nie czujesz się dobrze na obecnym stanowisku i chcesz zrozumieć, dlaczego tak jest? Mogą Ci w tym pomóc testy osobowości. W tym wpisie prezentuję trzy bezpłatne testy osobowości, które sama zrobiłam i mogę Ci polecić. Zdecydowanie zgadzam się z wynikami i uważam, że są one wiarygodne. Czytaj dalej >
0

Jak krok po kroku zaplanować cały rok?

Rok 2022 był dla mnie bardzo intensywny i pozytywny. Tak naprawdę dotarło to do mnie dopiero podczas pisania tego tekstu. To bardzo budujące, kiedy uświadamiasz sobie Twoje osiągnięcia. Warto chwalić i doceniać nie tylko innych, ale również - a może przede wszystkim - siebie. Polecam Ci to z całego serca! Czytaj dalej >
0