0
16 lipca 2018

Gdzie szukać pracy?

W tym wpisie znajdziesz wskazówki, gdzie i w jaki sposób szukać pracy. Dowiesz się, jak znajdować najbardziej interesujące Cię oferty pracy nie tracąc na to masy czasu i energii. Pokażę Ci też, jak docierać do potencjalnych pracodawców, wyprzedzając innych kandydatów.

Jeśli właśnie szukasz pracy, to doskonale wiesz, jak czasochłonne potrafi być to zajęcie. Na początku zastanawiasz się:

  • gdzie jest najwiecej ogłoszeń? 
  • czy są to stanowiska dla Ciebie? 
  • jak sprawdzić, czy spełniasz niezbędne wymagania?
  • czym możesz się wyróżnić?
  • w jaki sposób zwiększysz swoje szanse?

Kiedy już zaczniesz poszukiwania, okazuje się, że można na tym spędzić wiele godzin, a i tak nie masz pewności, że to wszystkie i najlepsze propozycje dla Ciebie. W tym wpisie podpowiem Ci:

  • gdzie warto szukać pracy?
  • jak szukać?
  • od czego zacząć?
  • jak usprawnić poszukiwania?
  • w jaki sposób można oszczędzić mnóstwo czasu?
  • jak uzyskać efekty zanim się zniechęcisz? 

1. Gdzie szukać ofert pracy?

Jak wszystkiego dzisiaj, tak i pracy szuka się w Internecie. To naprawdę duże ułatwienie. Ogłoszenia możesz przeglądać zupełnie za darmo w dowolnym czasie i miejscu korzystając z laptopa czy telefonu. Portale umożliwiają filtrowanie ogłoszeń według wybranych parametrów, a nawet korzystanie z mailowych powiadomień o interesujących Cię ofertach. Nie wiem, czy pamiętasz jeszcze czasy, kiedy oferty pracy ukazywały się w dodatkach do gazet i trzeba było taką gazetę kupić, a następnie dokładnie przejrzeć wszystkie ogłoszenia. Oczywiście bez gwarancji, że cokolwiek Cię zainteresuje.
Doceń i skorzystaj z dobrodziejstw technologii! 

2. Pracuj.pl 

Z mojego doświadczenia wynika, że najbardziej popularną witryną ogłoszeniową jest Pracuj.pl. Zwykle publikowanych test tam około 50 tys. ogłoszeń. Możesz je filtrować według regionów i miast, kategorii i podkategorii, pracodawcy, form zatrudnienia, poziomu stanowiska, zarobków brutto, wymaganych języków oraz czasu publikacji. Pozwala to dość precyzyjnie wysortować oferty potencjalnie interesujące dla Ciebie. Wszystkie oferty pracy znajdziesz tutaj: https://www.pracuj.pl/praca. Po lewej stronie pod nagłówkiem Filtruj wyniki znajdują się opisane filtry. 

Kiedy wybierzesz region, zwykle pojawia się kilka miast do wyboru. Możesz zaznaczyć, że interesuje Cię cały region lub wybrać konkretne miasto, np. małopolskie, a następnie KrakówTarnów. Możesz oczywiście zaznaczyć cała Polska i nie wybierać regionu albo wybrać więcej niż jeden region lub miasta z kilku regionów. 

Następnie wybierasz jedną z 35 kategorii. I tu podobnie, każda z nich zawiera kilka podkategorii do wyboru, np. Bankowość, a następnie do wyboru Analiza / Ryzyko, Bankowość detaliczna, Bankowość inwestycyjna, Bankowość korporacyjna / SME oraz Pośrednictwo finansowe. Analogicznie jak w przypadku regionów, również tutaj możesz zaznaczyć kilka kategorii czy podkategorii. 

Kolejna pozycja do sortowania to pole, gdzie możesz wpisać nazwę pracodawcy. Kiedy zaczniesz wpisywać, rozwinie się lista z podpowiedziami, spośród których trzeba wybrać jedną konkretną firmę, w przeciwnym razie filtr nie zadziała, np. Hilton daje podpowiedzi: Double Tree by Hilton Hotel & Conference Centre Warsaw, Hilton Foods LTD. Sp. z o.o., Hampton by Hilton Warszawa Mokotów itd. Dlatego, jeśli nie znasz pełnej i dokładnej nazwy poszukiwanego pracodawcy albo chcesz otrzymać wyniki z wszystkich firm posiadających w nazwie wskazany element, to lepiej skorzystać z ogólnego filtra na górze strony. Tu wystarczy wpisać część nazwy, a filtr wyszuka wszystkie oferty z tym słowem kluczowym, czyli wszystkie oferty zawierające słowo hilton.

Pod polem na wpisanie wybranego pracodawcy możesz wskazać preferowaną formę zatrudnienia, np. pełen etat, część etatu czy kontrakt. W tym przypadku możliwy jest wybór tylko jednej opcji. 

Możesz też wskazać interesujący Cię poziom stanowiska np. kierownik, specjalista czy asystent.

Istnieje również możliwość wyboru oczekiwanych zarobków brutto, jednak tylko nieliczne oferty pracy zawierają informację o wynagrodzeniu. Dzisiaj z 46 776 jedynie dla 1478 podana jest wysokość wynagrodzenia, co stanowi 3,15%. I tak np. dla stanowiska kierowniczego w województwie mazowieckim spośród 1470 ofert zarobki podane są dla zaledwie 33, czyli tylko 2,2%.

Jak określić wysokość oczekiwanego wynagrodzenia dowiesz się tutaj. 

Możesz również filtrować ogłoszenia pod względem wymaganych języków. Oczywiście najwięcej ofert zawiera wymóg znajomości języka angielskiego. 

Więcej o językach obcych w pracy przeczytasz tutaj. 

Ostatni filtr nie dotyczy samej oferty lecz terminu jej publikacji. Możesz wybrać oferty, które ukazały się 24 godziny temu, 3 dni temu itd. 

3. Infopraca.pl 

Pod względem liczby publikowanych ofert pracy kolejnym portalem jest Infopraca.pl, gdzie znajdziesz blisko 20 tys. ogłoszeń. Również tutaj po wybraniu wyszukiwania zaawansowanego na stronie głównej otwiera się wyszukiwarka i możliwe jest lepsze filtrowanie ofert. W pierwszym polu wpisujesz słowa kluczowe. Informacje, w jaki sposób to robić, aby uzyskać najtrafniejsze rezultaty, znajdziesz w linku pod polem do wpisywania (Wskazówki dotyczące wyszukiwania). 

Następnie możesz wybrać jedną lub więcej spośród 71 różnych branż / kategorii oraz 17 regionów, a także wpisać miasto. Za pomocą rozwijanej listy wskazujesz jeden minimalny poziom wykształcenia. W kolejnych parametrach wskazujesz wymiar etatu, rodzaj umowy i podajesz minimalne wynagrodzenie. Dwa następne filtry dotyczą okresu publikacji (dzisiaj, 7 dni itp.) oraz liczby wyników na stronie. Wyszukiwarka pozwala na wykluczenie ofert agencji pracy tymczasowej, biur pośrednictwa pracy oraz ofert pracy, w których nie podano wysokości wynagrodzenia. Dzięki tej trzeciej opcji wiem, że spośród aktualnie publikowanych 19947 ofert pracy wynagrodzenia są podane w 635, co stanowi 3,18%.

4. Praca.pl 

Kolejnym portalem ogłoszeniowym jest Praca.pl, gdzie opublikowanych jest około 15 tys. ofert pracy (na stronie się tym nie chwalą, więc musiałam policzyć ;-)). 

W zakładce oferty pracy po lewej stronie dostępne są opcje filtrowania. W pierwszej kolejności możesz wykluczyć ogłoszenia od agencji pracy. Kolejne filtry pozwalają wybrać jeden lub kilka spośród 16 regionów oraz 45 obszarów zawodowych. 

Natomiast u góry strony można wyszukać oferty dla jednego wybranego miasta lub stanowiska. Myląca jest lista wyboru pracodawców, ponieważ przekierowuje ona do profilu pracodawcy, gdzie oprócz informacji o firmie można znaleźć aktualne oferty pracy. Wyszukiwanie to działa inaczej niż filtr w lewej kolumnie strony, ponieważ parametry nie działają łącznie, czyli albo szukamy pracy w Katowicach albo na stanowisku Księgowy. Aby uzyskać wyniki dla stanowiska Księgowy w Katowicach należy użyć filtrowania po lewej stronie. 

Opisałam trzy platformy ogłoszeniowe, z których korzystałam zarówno jako rekruter jak i osoba poszukująca pracy. Oczywiście funkcjonuje więcej takich portali, np.
Jobs.pl
GazetaPraca.pl
MonsterPolska.pl
SzukamPracy.pl
praca.money.pl
ŚwiatPracy.pl 

Ponadto na popularnych portalach ogłoszeniowych istnieją działy praca, np.
olx.pl
gumtree.pl
gratka.pl 

5. Jak szukać ofert pracy? 

Widzisz więc, że ogłoszeń i miejsc publikacji jest bardzo dużo. Jak się w tym nie pogubić i znaleźć naprawdę interesujące Cię oferty pracy? Przede wszystkim musisz wiedzieć, czego szukasz. Im lepiej określisz Twoje oczekiwania co do poszukiwanego stanowiska, tym skuteczniejsze będą poszukiwania. Załóżmy przykładowo, że szukasz pracy jako Księgowy/a ze znajomością języka niemieckiego w Katowicach. 

UWAGA: Linki i opisane wyniki są aktualne na dzień publikacji artykułu, więc jeśli czytasz go w pewnym odstępie czasowym, wyszukiwania mogą dawać zupełnie inne rezultaty. 

Pracuj.pl: Wpisujesz w pole wyszukiwania Księgowy, w filtrach Miejsce pracy wybierasz Katowiceregionie Śląskie i w Wymaganych językach język niemiecki. Uzyskałam w ten sposób 20 wyników. 

Filtry dostępne w panelu po lewej stronie nie pozwalają na wybranie konkretnej nazwy stanowiska, a najbliższa mu jest podkategoria Księgowość w kategorii Finanse / Ekonomia. Kiedy ją wybierzesz, wyświetlą się jednak również oferty dla Associate Finacial Analyst i Młodszego specjalisty, a przecież nie o to nam chodzi. 

Infopraca: W polu wyszukiwania zaawansowanego wpisujesz „Księgowy”+„niemiecki” (dokładnie w tej formie z cudzysłowem i znakiem +) oraz w miejscu miasta Katowice. Rezultatem jest 19 ogłoszeń. 

Gdybym skorzystała z domyślnych filtrów, musiałabym wybrać w Branża / kategoria Audyt / księgowość / kontrola skarbowa, a w regionie Śląskie, co jak się domyślasz bardzo poszerza poszukiwania i daje mało precyzyjne wyniki. Tym bardziej, że języka zupełnie nie można filtrować w ten sposób. 

Praca.pl: W pole wyszukiwania wpisujesz Księgowy, Katowice, niemiecki i wyświetlają się trzy wyniki. 

I tutaj podobnie mogę tylko w regionie wybrać śląskie, a w obszarze zawodowym Księgowość / Audyt / Podatki. Języków w tych filtrach nie ma. Korzystając z filtra miasta u góry strony, wybieram Katowice i widzę wszystkie oferty dla tego miasta. Wybierając w stanowiskach Księgowy, uzyskuję wszystkie wyniki bez względu na region. Filtry te działają niezależnie i nie można ich z sobą łączyć. 

Jak więc widzisz, korzystanie z domyślnych filtrów nie zawsze daje rezultaty, jakich oczekujesz. Sprawia to, że czytasz ogłoszenia, które Cię nie interesują i po prostu tracisz czas. Kiedy dobrze określisz wyszukiwane słowa, otrzymasz oczywiście mniej wyników, ale bedą one lepiej dopasowane do Ciebie. Gdyby było ich bardzo mało, rzecz jasna zawsze możesz zmienić parametry i rozszerzyć pole poszukiwania, np. o kolejne miasta.

Na większości portali istnieje możliwość włączenia powiadomień o nowych ogłoszeniach. W tym celu podajesz Twój adres mailowy i wskazujesz odpowiednie parametry interesujących Cię ofert. Czasem konieczne jest założenie profilu. Będziesz wtedy regularnie otrzymywać na maila informacje zawierające linki do nowych potencjalnie interesujących Cię ofert. 

6. Szukaj, gdzie inni nie szukają

Jak zapewne wiesz, w internecie istnieje wiele forów i portali branżowych, a na nich publikowane są ogłoszenia, które nie zawsze ukazują się w innych miejscach. Koniecznie sprawdź, czy dla Twojego obszaru, branży lub stanowiska działają podobne fora, gdzie jest dział z aktualnymi ofertami pracy. 

W zależności od stanowiska, na które chcesz aplikować, warto śledzić oferty pracy na stronach i w grupach na Facebook. Trzeba wyszukać, np. praca Katowice, praca księgowość, praca niemiecki, a następnie sprawdzić wyniki, dołączyć do grup lub obserwować strony. Wybierz te najbardziej wartościowe dla Ciebie i monitoruj na bieżąco. 

Na portalach społecznościowych o charakterze profesjonalnym znajdziesz zakładki z ofertami pracy: zarówno na LinkedIn jak i na Goldenline. Ogłoszenia można filtrować oraz wyszukiwać po słowach kluczowych. 

Warto również zaglądać na regionalne portale oraz strony regionalnej prasy. Dopasowanie ogłoszeń zależy oczywiście od poszukiwanego stanowiska, więc sprawdź, czy dla Ciebie te portale będą pomocne. Ogłoszenia o pracę znajdziesz w Głosie Wielkopolskim, Gazecie Krakowskiej i Lubuskiej, Dzienniku Zachodnim oraz wielu innych gazetach lokalnych.

7. Daj się znaleźć

Jak wiesz, portale społecznościowe mają potężną siłę. Ale jak sprawić, aby działała ona na Twoją korzyść? Koniecznie załóż lub zaktualizuj Twoje profile na LinkedIn i GoldenLine. Umieść odpowiednie zdjęcie, a treść przygotuj jak do aplikacji o pracę. Odpowiednio prowadzony i solidnie uzupełniony profil jest świetną wizytówką i pełni funkcję CV dla rekruterów, którzy poszukują kandydatów w sieci. Pamiętaj, aby regularnie zaglądać na te strony i aktualizować Twój profil. 

Na LinkedIn możesz zaznaczyć otwartość na nowe możliwości kariery i dość dokładnie opisać Twoje oczekiwania. W Twoim profilu znajduje się sekcja Twoja Tablica, a tam tytuł Zainteresowania karierą zawodową. Klikając ten tytuł przechodzisz do strony, gdzie możesz:

  • zostawić notatkę dla rekruterów, 
  • określić etap Twoich poszukiwań i termin rozpoczęcia, 
  • wybrać stanowiska i lokalizacje, które Cię interesują,
  • wskazać formę zatrudnienia, branżę i wielkość firmy. 

Pamiętam, że na portalu GoldenLine również była możliwość zaznaczenia „szukam pracy”, ale w dniu pisania artykułu niestety już jej nie ma. Możesz natomiast, podobnie jak na Facebooku, dołączyć do różnych grup. 

8. Wyprzedź konkurencję 

Jeżeli wiesz, że chcesz pracować w jakiejś konkretnej firmie, to po prostu sprawdź na jej stronie internetowej możliwość aplikowania. Coraz więcej pracodawców publikuje oferty pracy i zbiera aplikacje przez własne strony. Szczególnie, kiedy mają dobrą opinię na rynku i są tzw. pożądanym pracodawcą, czyli wskazywanym przez pracowników i kandydatów, jako dobre miejsce pracy. Nawet jeśli w danym momencie firma nie poszukuje pracowników, to często daje możliwość przesłania aplikacji przez wypełnienie formularza online i przesłanie CV. W ten sposób Twoje CV trafi do firmy przed opublikowaniem ogłoszenia. To nie zwalnia Cię od śledzenia ukazujących się na tej stronie ofert pracy i przesyłania odpowiedzi na bieżąco. 

Jak więc widzisz, możliwości jest wiele. Trzeba spośród nich wybrać te miejsca, które dadzą najbardziej adekwatne wyniki dla Ciebie. Chodzi przecież o to, aby znaleźć jedno nowe miejsce zatrudnienia zgodne z Twoimi kwalifikacjami i oczekiwaniami, a nie tracić długich godzin przed komputerem na przeglądanie przypadkowych ogłoszeń. 

W szukaniu pracy nie ma żadnych „trików” ani „sztuczek”. Cała tajemnica to właściwe określenie miejsca poszukiwań i systematyczność. Regularnie monitoruj wybrane strony i na bieżąco wysyłaj odpowiedzi. Pamiętaj też, że na efekty trzeba nieco poczekać, ale nie bezczynnie. Może pierwsze zaproszenia na rozmowy pojawią się już po tygodniu, a może dopiero po trzech miesiącach. Wiele zależy od pory roku, koniunktury, cyklu danej branży, stanowiska itp. Warto też notować postępy i statystyki. Jeśli odpowiesz w ciągu miesiąca na pięć ogłoszeń, to efekty będą inne niż w przypadku wysłania piętnastu aplikacji w tygodniu. To jak z poszukiwaniem złota – trzeba wytrwałości, konsekwencji i cierpliwości. Zacznij, a zobaczysz, że to łatwiejsze, niż Ci się wydaje. 

Gdzie Tobie udaje się znaleźć interesujące oferty pracy? Czy są miejsca, do których warto zaglądać, a o nich nie napisałam? Podziel się Twoim doświadczeniem w komentarzu!  

Jeśli chcesz pomóc Twoim znajomym, którzy szukają pracy, udostępnij ten wpis na Twoim profilu klikając w jedną z ikon mediów społecznościowych po lewej stronie. 

Powiązane wpisy

Bezpłatne testy osobowości i mocnych stron

Chcesz lepiej poznać siebie, swoje mocne i słabe strony? Zastanawiasz się nad kierunkiem rozwoju zawodowego lub planujesz zmianę pracy? Nie czujesz się dobrze na obecnym stanowisku i chcesz zrozumieć, dlaczego tak jest? Mogą Ci w tym pomóc testy osobowości. W tym wpisie prezentuję trzy bezpłatne testy osobowości, które sama zrobiłam i mogę Ci polecić. Zdecydowanie zgadzam się z wynikami i uważam, że są one wiarygodne. Czytaj dalej >
0

Jak krok po kroku zaplanować cały rok?

Rok 2022 był dla mnie bardzo intensywny i pozytywny. Tak naprawdę dotarło to do mnie dopiero podczas pisania tego tekstu. To bardzo budujące, kiedy uświadamiasz sobie Twoje osiągnięcia. Warto chwalić i doceniać nie tylko innych, ale również - a może przede wszystkim - siebie. Polecam Ci to z całego serca! Czytaj dalej >
0