Gdzie szukać pracy? Aktualizacja 2021
Na początek kilka słów wstępu. Pierwsza edycja tego artykułu ukazała się niespełna trzy lata temu. Od tego czasu sporo się zmieniło… Nie tylko na świecie i rynku pracy, ale również w rekrutacjach i portalach ogłoszeniowych. Wiele z nich zmodyfikowało funkcjonalności. Celowo nie piszę „poprawiło”, bo moim zdaniem nie wszystkie zmiany są na lepsze. Część portali w ogóle zniknęła z rynku.
Stąd też potrzeba zaktualizowania wpisu.
***
W tym wpisie znajdziesz wskazówki, gdzie i w jaki sposób szukać pracy z wykorzystaniem portali internetowych. Dowiesz się, jak znajdować najbardziej interesujące Cię oferty pracy nie tracąc na to masy czasu i energii. Przeczytasz też, jak docierać do potencjalnych pracodawców, wyprzedzając innych kandydatów.
Jeśli właśnie szukasz pracy, to doskonale wiesz, jak czasochłonne potrafi być to zajęcie. Na początku zastanawiasz się:
- gdzie jest najwiecej ogłoszeń?
- czy są to stanowiska dla Ciebie?
- jak sprawdzić, czy spełniasz niezbędne wymagania?
- czym możesz się wyróżnić?
- w jaki sposób zwiększysz swoje szanse?
Kiedy już zaczniesz poszukiwania, okazuje się, że można na tym spędzić wiele godzin, a i tak nie masz pewności, że to wszystkie i najlepsze propozycje dla Ciebie. W tym wpisie podpowiem Ci:
- gdzie warto szukać pracy w Internecie?
- jak szukać?
- od czego zacząć?
- jak usprawnić poszukiwania?
- w jaki sposób można oszczędzić mnóstwo czasu?
- jak uzyskać efekty zanim się zniechęcisz?
1. Gdzie szukać ofert pracy?
Jak wszystkiego dzisiaj, tak i pracy szuka się na przeznaczonych to tego portalach internetowych. To naprawdę duże ułatwienie. Ogłoszenia możesz przeglądać zupełnie za darmo w dowolnym czasie i miejscu korzystając z laptopa czy telefonu. Portale umożliwiają filtrowanie ogłoszeń według wybranych parametrów, a nawet korzystanie z mailowych powiadomień o interesujących Cię ofertach. Nie wiem, czy pamiętasz jeszcze czasy, kiedy oferty pracy ukazywały się w dodatkach do gazet i trzeba było taką gazetę kupić, a następnie dokładnie przejrzeć wszystkie ogłoszenia. Oczywiście bez gwarancji, że cokolwiek Cię zainteresuje.
Doceń to i skorzystaj z dobrodziejstw technologii!
2. Pracuj.pl
Z mojego doświadczenia wynika, że najbardziej popularną witryną ogłoszeniową jest Pracuj.pl. Zwykle publikowanych test tam około 100 tys. ogłoszeń.
Możesz je przeszukiwać w prosty sposób wpisując stanowisko, firmę lub słowo kluczowe oraz miejscowość, województwo lub kraj.
Polecam jednak dokładniejsze filtrowanie, gdzie wybierasz kategorie i podkategorie, poziom stanowiska, rodzaj umowy, wymiar pracy oraz wiele innych danych. Pozwala to dość precyzyjnie wysortować oferty potencjalnie interesujące dla Ciebie.
Wszystkie oferty pracy oraz opcje wyszukiwania zaawansowanego znajdziesz tutaj: https://www.pracuj.pl/praca. Pod polami do wpisania stanowiska oraz miejscowości znajdują się dodatkowe filtry.
Możesz wybrać jedną lub więcej z 35 kategorii w całości lub tylko kilka podkategorii, które pojawiają się pod spodem każdej z nich po kliknięciu strzałki po prawej stronie, np. Bankowość, a następnie do wyboru Analiza / Ryzyko, Bankowość detaliczna, Bankowość inwestycyjna, Bankowość korporacyjna / SME oraz Pośrednictwo finansowe.
W następnym kroku możesz wskazać interesujące Cię poziomy stanowiska np. kierownik, specjalista czy asystent.
Kolejny filtr pozwala na wskazanie preferowanego rodzaju umowy, np. umowa o pracę, umowa zlecenie czy umowa na zastępstwo.
Możesz też wybrać, jaki wymiar pracy Cię interesuje, np. pełen etat, część etatu czy praca dodatkowa / tymczasowa.
W zakładce Pozostałe istnieje możliwość wpisania oczekiwanych zarobków brutto, jednak tylko nieliczne oferty pracy zawierają informację o wynagrodzeniu. Obecnie nie ma już możliwości wybrania ofert tylko z podaną wysokością wynagrodzenia. Kiedy przeliczałam procentowy udział takich ogłoszeń w 2018 roku, stanowiły one zaledwie 3,15%.
Jak określić wysokość oczekiwanego przez Ciebie wynagrodzenia dowiesz się z wpisu Sprawdź, ile powinno wynosić Twoje wynagrodzenie.
W zakładce Pozostałe jest też filtr dotyczący terminu publikacji oferty. Możesz wybrać ogłoszenia, które ukazały się 24 godziny temu, 3 dni temu itd.
Tutaj też możesz zdecydować, aby portal pokazał wyłączenie oferty publikowane bezpośrednio przez pracodawców.
Pod klawiszem Szukaj po prawej stronie jest nowa możliwość wybrania ofert pracy zdalnej oraz takich, dla których rekrutacja prowadzona jest zdalnie.
Niestety nie jest już dostępne filtrowanie ogłoszeń pod względem wymaganej znajomości języków obcych.
Ostatnie dostępne statystyki oraz dużo więcej informacji o językach obcych w pracy przeczytasz w artykule Które języki obce przydadzą się w pracy najbardziej?
3. Infopraca.pl
Pod względem liczby publikowanych ofert pracy kolejnym portalem jest Infopraca.pl, gdzie znajdziesz blisko 17 tys. ogłoszeń. Również tutaj po wybraniu wyszukiwania zaawansowanego na stronie głównej otwiera się wyszukiwarka i możliwe jest lepsze filtrowanie ofert. W pierwszym polu wpisujesz słowa kluczowe. Informacje, w jaki sposób to robić, aby uzyskać najtrafniejsze rezultaty, znajdziesz w linku pod polem do wpisywania (Wskazówki dotyczące wyszukiwania).
Następnie możesz wybrać jedną lub więcej spośród 71 różnych branż / kategorii oraz 17 regionów, a także wpisać miasto. Za pomocą rozwijanej listy wskazujesz jeden minimalny poziom wykształcenia. W kolejnych parametrach wskazujesz wymiar etatu, rodzaj umowy i podajesz minimalne wynagrodzenie. Dwa następne filtry dotyczą okresu publikacji (dzisiaj, 7 dni itp.) oraz liczby wyników na stronie. Wyszukiwarka pozwala na wykluczenie ofert agencji pracy tymczasowej, biur pośrednictwa pracy oraz ofert pracy, w których nie podano wysokości wynagrodzenia. Dzięki tej trzeciej opcji wiem, że spośród aktualnie publikowanych 16925 ofert pracy wynagrodzenia są podane w 458, co stanowi 2,71%.
4. Praca.pl
Kolejnym portalem ogłoszeniowym jest Praca.pl, gdzie opublikowanych jest około 24 tys. ofert pracy, z czego ok. 11 tys. to oferty Urzędów Pracy. Na stronie nadal się tym nie chwalą, więc specjalnie dla Ciebie ponownie sama to policzyłam 😉
W zakładce oferty pracy po lewej stronie dostępne są opcje filtrowania. W pierwszej kolejności wybierasz suwakiem, czy interesuję cię rekrutacja online i praca zdalna – to nowa opcja. Następnie możesz wykluczyć ogłoszenia od agencji pracy.
Kolejny filtr pozwala wybrać, z jakiego okresu oferty chcesz przejrzeć.
Dalej możesz zaznaczyć jeden lub kilka spośród 16 regionów oraz 45 obszarów zawodowych.
Jeśli interesuje Cię praca zagranicą, możesz wskazać, w których krajach.
Natomiast u góry strony można wyszukać oferty dla jednego wybranego stanowiska i miasta. Ta funkcjonalność została poprawiona, ponieważ wcześniej parametry nie działały łącznie, czyli albo można było szukać pracy w Katowicach albo na stanowisku Księgowy. W tej chwili wyszukasz w ten sposób oferty spełniające oba zadane warunki.
Zakładka Pracodawcy przekierowuje do profilu firmy, gdzie oprócz informacji o niej można znaleźć aktualne oferty pracy.
Opisałam trzy największe platformy ogłoszeniowe, z których korzystałam szukając pracy i korzystam jako jako rekruter. Oczywiście funkcjonuje więcej takich portali, np.
Jobs.pl
GazetaPraca.pl – już nie istnieje
MonsterPolska.pl – już nie istnieje
SzukamPracy.pl
praca.money.pl
Jobs.pl
Ponadto na ogólnych portalach ogłoszeniowych istnieją działy praca, które w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności zarówno wśród pracowników jak i pracodawców, np.
olx.pl
gumtree.pl
gratka.pl
lento.pl
5. Jak szukać ofert pracy?
Widzisz więc, że ogłoszeń i miejsc publikacji jest bardzo dużo. Jak się w tym nie pogubić i znaleźć naprawdę interesujące Cię oferty pracy? Przede wszystkim musisz wiedzieć, czego szukasz. Im lepiej określisz Twoje oczekiwania co do poszukiwanego stanowiska, tym skuteczniejsze będą poszukiwania. Załóżmy przykładowo, że szukasz pracy jako Księgowy/a ze znajomością języka niemieckiego w Katowicach.
UWAGA: Linki i opisane wyniki są aktualne na dzień publikacji artykułu, więc jeśli czytasz go w pewnym odstępie czasowym, wyszukiwania mogą dawać inne rezultaty.
Pracuj.pl: Wpisujesz w pole wyszukiwania Księgowy oraz niemiecki, w filtrach Miejsce pracy wybierasz Katowice. Uzyskałam w ten sposób 50 wyników. Niestety nie wszystkie ogłoszenia uwzględniają jako wymaganie znajomość języka niemieckiego, natomiast wiele podaje w oczekiwaniach znajomość języka angielskiego. Moim zdaniem likwidując możliwość wskazania wymaganego języka portal bardzo stracił na użyteczności.
Filtry dostępne w panelu po lewej stronie nie pozwalają na wybranie konkretnej nazwy stanowiska, a najbliższa mu jest podkategoria Księgowość w kategorii Finanse / Ekonomia. Kiedy ją wybierzesz, wyświetlą się jednak również oferty dla Analityka Finansowego i Specjalisty ds. kadr i płac, a przecież nie o to nam chodzi.
Infopraca: W polu wyszukiwania zaawansowanego wpisujesz „Księgowy”+„niemiecki” (dokładnie w tej formie z cudzysłowem i znakiem +) oraz w miejscu miasta Katowice. Rezultatem jest 12 ogłoszeń.
Gdybym skorzystała z domyślnych filtrów, musiałabym wybrać w Branża / kategoria Audyt / księgowość / kontrola skarbowa, a w regionie Śląskie, co jak się domyślasz bardzo poszerza poszukiwania i daje mało precyzyjne wyniki. Tym bardziej, że języka zupełnie nie można filtrować w ten sposób.
Praca.pl: W pierwsze pole wyszukiwania wpisujesz Księgowy i niemiecki, w drugie Katowice i wyświetla się 8 wyników.
I tutaj podobnie mogę tylko w regionie wybrać śląskie, a w obszarze zawodowym Księgowość / Audyt / Podatki. Języków w tych filtrach nie ma.
Jak więc widzisz, korzystanie z domyślnych filtrów nie zawsze daje rezultaty, jakich oczekujesz. Sprawia to, że czytasz ogłoszenia, które Cię nie interesują i po prostu tracisz czas. Kiedy dobrze określisz wyszukiwane słowa, otrzymasz oczywiście mniej wyników, ale bedą one lepiej dopasowane do Ciebie. Gdyby było ich bardzo mało, rzecz jasna zawsze możesz zmienić parametry i rozszerzyć pole poszukiwania, np. o kolejne miasta.
Na większości portali istnieje możliwość włączenia powiadomień o nowych ogłoszeniach. W tym celu podajesz Twój adres mailowy i wskazujesz odpowiednie parametry interesujących Cię ofert. Czasem konieczne jest założenie profilu. Będziesz wtedy regularnie otrzymywać na maila informacje zawierające linki do nowych potencjalnie interesujących Cię ofert.
6. Szukaj, gdzie inni nie szukają
Jak zapewne wiesz, w internecie istnieje wiele forów i portali branżowych, a na nich publikowane są ogłoszenia, które nie zawsze ukazują się w innych miejscach. Koniecznie sprawdź, czy dla Twojego obszaru, branży lub stanowiska działają podobne fora, gdzie jest dział z aktualnymi ofertami pracy.
W zależności od stanowiska, na które chcesz aplikować, warto śledzić oferty pracy na stronach i w grupach na Facebook. Trzeba wyszukać, np. praca Katowice, praca księgowość, praca niemiecki, a następnie sprawdzić wyniki, dołączyć do grup lub obserwować strony. Wybierz te najbardziej wartościowe dla Ciebie i monitoruj na bieżąco.
Na portalach społecznościowych o charakterze profesjonalnym znajdziesz zakładki z ofertami pracy: zarówno na LinkedIn jak i na Goldenline. Ogłoszenia można filtrować oraz wyszukiwać po słowach kluczowych.
Warto również zaglądać na regionalne portale oraz strony regionalnej prasy. Dopasowanie ogłoszeń zależy oczywiście od poszukiwanego stanowiska, więc sprawdź, czy dla Ciebie te portale będą pomocne. Ogłoszenia o pracę znajdziesz w Głosie Wielkopolskim, Gazecie Krakowskiej i Lubuskiej, Dzienniku Zachodnim oraz wielu innych gazetach lokalnych.
7. Daj się znaleźć
Jak wiesz, portale społecznościowe mają potężną siłę. Ale jak sprawić, aby działała ona na Twoją korzyść? Koniecznie załóż lub zaktualizuj Twoje profile na LinkedIn i GoldenLine. Umieść odpowiednie zdjęcie, a treść przygotuj jak do aplikacji o pracę. Odpowiednio prowadzony i solidnie uzupełniony profil jest świetną wizytówką i pełni funkcję CV dla rekruterów, którzy poszukują kandydatów w sieci. Pamiętaj, aby regularnie zaglądać na te strony i aktualizować Twój profil.
Na LinkedIn możesz zaznaczyć otwartość na nowe możliwości kariery i dość dokładnie opisać Twoje oczekiwania. W Twoim profilu znajduje się sekcja Twoja Tablica, a tam tytuł Otwarty(-a) na oferty pracy. Klikając ten tytuł przechodzisz do strony, gdzie możesz edytować preferencje ofert pracy i wskazać:
- stanowiska
- lokalizacje,
- otwartość na pracę zdalną,
- datę rozpoczęcia,
- rodzaje ofert pracy.
Na portalu GoldenLine również możesz poinformować, że szukasz pracy, zaznaczyć otwartość na ewentualną relokację, podać oczekiwane stanowisko czy wynagrodzenie. Podobnie jak na Facebooku, możesz też dołączyć do różnych grup.
8. Wyprzedź konkurencję
Jeżeli wiesz, że chcesz pracować w jakiejś konkretnej firmie, to po prostu sprawdź na jej stronie internetowej możliwość aplikowania. Coraz więcej pracodawców publikuje oferty pracy i zbiera aplikacje przez własne strony. Szczególnie, kiedy mają dobrą opinię na rynku i są tzw. pożądanym pracodawcą, czyli wskazywanym przez pracowników i kandydatów, jako dobre miejsce pracy. Nawet jeśli w danym momencie firma nie poszukuje pracowników, to często daje możliwość przesłania aplikacji przez wypełnienie formularza online i przesłanie CV. W ten sposób Twoje CV trafi do firmy przed opublikowaniem ogłoszenia. To nie zwalnia Cię od śledzenia ukazujących się na tej stronie ofert pracy i przesyłania odpowiedzi na bieżąco.
Jak więc widzisz, możliwości jest wiele. Trzeba spośród nich wybrać te miejsca, które dadzą najbardziej adekwatne wyniki dla Ciebie. Chodzi przecież o to, aby znaleźć jedno nowe miejsce zatrudnienia zgodne z Twoimi kwalifikacjami i oczekiwaniami, a nie tracić długich godzin przed komputerem na przeglądanie przypadkowych ogłoszeń.
W szukaniu pracy nie ma żadnych „trików” ani „sztuczek”. Cała tajemnica to właściwe określenie miejsca poszukiwań i systematyczność. Regularnie monitoruj wybrane strony i na bieżąco wysyłaj odpowiedzi. Pamiętaj też, że na efekty trzeba nieco poczekać, ale nie bezczynnie. Może pierwsze zaproszenia na rozmowy pojawią się już po tygodniu, a może dopiero po trzech miesiącach. Wiele zależy od pory roku, koniunktury, cyklu danej branży, stanowiska itp. Warto też notować postępy i statystyki. Jeśli odpowiesz w ciągu miesiąca na pięć ogłoszeń, to efekty będą inne niż w przypadku wysłania piętnastu aplikacji w tygodniu. To jak z poszukiwaniem złota – trzeba wytrwałości, konsekwencji i cierpliwości. Zacznij, a zobaczysz, że to łatwiejsze, niż Ci się wydaje.
Przyznam, że nieźle się napracowałam przy aktualizacji tego posta.
Sprawdziłam każdy portal i każdą opcję, a następnie porównałam z poprzednimi wersjami.
Wszystko po to, aby pomóc Tobie i innym osobom, które szukają pracy.
Teraz Twoja kolej. Daj mi proszę znać, czy te informacje są dla Ciebie przydatne.
Napisz komentarz i udostępnij wpis, aby inni też skorzystali.